Összesen 79,2 milliárd forintnyi támogatást osztott szét idén március végéig az Emberi Erőforrások Minisztériuma a kormany.hu oldalán megjelent dokumentum szerint. Noha a 250-et is meghaladja az eddig 2017-ben támogatott szervezetek száma, vannak olyanok, akik több milliárd forintot is bezsebelhettek. Az egyik ilyen a Terror Házát üzemeltető és az 1956-is emlékévét is felelős, Schmidt Máriához köthető Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány (KKETTK), mely 2,8 milliárd forintot kapott "programok megvalósítása, pályázatok lebonyolítása" jogcímen.
Ez az összeg egyébként könnyen tovább nőhet még idén, hiszen tavaly összesen kicsivel több mint 7 milliárd forintot "zsebelhetett be az alapítvány". Igaz, ebből 3 milliárdot az 1956-os emlékév feladataira kaptak, mellé jött még 3 milliárd többek között honlaptervezésre, a "Sport és szabadság" munkacímű kiállítás létrehozására, oktatási segédanyagok elkészítésére. Egymilliárdot kaptak a katona hősök felkutatására, elmékművek felújítására és végül még 3 millió forintot a "Ha szaladok agyonlőnek, ha megállok, agyonvernek - Az európai roma holokauszt" című oktatási segédanyag angolra fordítására és megjelentésére.
Hiába jelentős összeg a 2,8 milliárd forint, mégsem Schmidt Máriáék kapták idén eddig a legtöbbet, ez csak az 5. legmagasabb összegű juttatás volt. A toptámogatás 7,5 milliárd forint volt, ami a Pázmány Péter Katolikus Egyetemhez vándorolt "a nem állami felsőoktatási intézmények részére nyújtható költségvetési támogatás összege" jogcímen. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia 5, milliárdos támogatásban részesült, ami lényegében az alapintézményi működést segíti. A Lakitelek Népfőiskola beruházásával összefüggésben szintén 5,9 milliárdot adott az EMMI a Népfőiskola Alapítványnak.
Sportra is sokat osztott szét az EMMI
Sportcélokkal összefüggésben összesen 6,05 milliárd forintnyi támogatást osztott szét az Emberi Erőforrások Minisztériuma idén március végéig, ami az összes, március végéig szétosztott támogatás 7,64 százalékát teszi ki. Kisebb meglepetésre labdarúgással kapcsolatos tétel azonban nem szerepel a listán, ám ez minden bizonnyal nem sokáig marad így, hiszen a Magyar Labdarúgó Szövetség mellett a nagyobb fővárosi egyesületek és olykor kisebb klubok is feltűntek a korábbi évek listáin.
Így március végéig jelen állás szerint a Győr Projekt Kft. kapta a legnagyobb támogatást a sporttal összefüggésben, 1,3 milliárd forintot az idén Győrben megrendezésre kerülő ifjúsági olimpiai fesztivál eseményeinek helyt adó létesítmény-beruházásokhoz. Mögötte nem sokkal maradt le a Magyar Kajak-Kenu Szövetség, mely 1,126 milliót kapott két részletben: 900 millióval az idei kiemelt sportágfejlesztés projekteket támogatta az EMMI, 226 milliót pedig a versenysport és olimpiai felkészülés szakmai támogatására szántak. A dobogó harmadik fokán szintén egymilliárdnál is nagyobb összeggel a Magyar Tenisz Szövetség áll. Ők három részletben 1,049 milliárd forintot kaptak a tárcától. 486 milliót az idei nemzetközi tenisztornák hazai megrendezésére, 461 milliót az ATP World Tour 250-es tenisztornára, 101,2 milliót pedig a nemzetközi hazai rendezésű ifjúsági tornákra.
Kiemelt támogatásban részesültek még a birkózók, 785 milliót kaptak, 713 millió ment a vívó szövetségnek és 63 millió a torna szövetségnek. Vannak olyanok is, akik ezeknél jóval kisebb támogatásban részesültek idén eddig, ilyen például a Magyar Speciális Olimpia Szövetség, mely 5 milliót kapott a speciális téli olimpián való részvétel támogatása címén. 4 millió forint pedig a Magyar Korfball Szövetségnek is "leesett", mely az IKF Korfball EB selejtezőjének megszervezését mozdíthatja elő.
Székely Sarolta
mfor.hu