2018 első két hónapjában összesen 1256 dolgozót bocsátottak el csoportos leépítés keretén belül - derül ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat legfrissebb adataiból. Januárban 194, februárban pedig 1062 dolgozó érintettségéről árulkodik a statisztika, utóbbi egyben féléves csúcsnak számít, hiszen ennél több embert egyetlen hónap alatt tavaly augusztusban építettek le a cégek, 1445 főt.
Persze bármelyik hónapban megeshet az is, hogy az érintettség ténylegesen magasabb a statisztika által közöltnél. Egyes nagyobb vállalatok dönthetnek úgy is, hogy fokozatosan 30 főnél kisebb csoportokban küldik el a dolgozókat. Ennél nagyobb létszámot ugyanis már be kell jelenteni csoportos leépítésként.
Az NFSZ tájékoztatása szerint most olyan ágazatokban történtek a leépítések, amelyekre eddig nem volt jellemző, legalábbis emlékezetünk szerint a felsorolt ágazatok többségével nem találkoztunk a foglalkoztatási szolgálat tájékoztatóiban:
- a nem szakosodott bolti vegyes kiskereskedelem,
- az üveg-, üvegtermék gyártása,
- a járóbeteg ellátás,
- a fogorvosi ellátás,
- a monetáris közvetítés,
- az építményüzemeltetés,
- és a közúti jármű gyártása
területén történtek leépítések.
Az ágazati megoszlás alapján elképzelhető, hogy a Tesco bejelentett átszervezése és leépítése nagyban hozzájárulhatott a statisztika megugrásához.
Földrajzi szempontból
- a legtöbb ember Budapesten volt érintett, 491-en,
- Fejér és Hajdú-Bihar megyékben 97-97,
- Vas megyében pedig 87
dolgozótól váltak meg a cégek ilyen formában.
A január-februárra vonatkozó összesített statisztika 3 éve nem mutatott ilyen rossz képet, mint most. Az első két hónapban ennél több embert utoljára 2015-ben küldtek el a cégek csoportos leépítés keretén belül, akkor 3967 fő volt érintett. Igaz, még ezek a számok is sokkal kedvezőbb képet mutatnak a válság kitöréséhez, 2009-hez és az utána következő mélyponthoz, 2012-höz képest. Akkor ugyanis sorrendben több mint 10 ezer, illetve közel 5800 főtől váltak meg a céget a kedvezőtlen gazdasági helyzet miatt.