4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Súlyos, hozzávetőleg 100 milliárd fontos (30 ezer milliárd forintos) költségvetési kiigazítást kell végrehajtania a következő brit kormánynak ahhoz, hogy középtávon fenntartható legyen a brit államháztartás finanszírozása - áll londoni elemzők hétfőn közzétett előrejelzésében, amely szerint a brit jegybanki alapkamat belátható ideig történelmi mélységekben marad.

Az egyik legnagyobb citybeli gazdaságelemző központ, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) új, átfogó prognózisa szerint ha a tavasszal esedékes választások után az ellenzéki Konzervatív Párt alakíthat kormányt - ahogy azt a közvélemény-kutatási adatok és a fogadóirodák is valószínűsítik -, akkor a cég által jósolt 100 milliárd fontos kiigazításon belül várhatóan 20 milliárd fontot adóemeléssel, 80 milliárdot költségvetési kiadáscsökkentéssel teremtenek elő.

A 2009-2010-es pénzügyi évre szóló, áprilisban beterjesztett költségvetés 175 milliárd fontos (52 ezer milliárd forintos) hiánnyal számol. Ez azt jelenti, hogy a brit államháztartási deficit az idén eléri a becsült GDP-érték 12,4 százalékát, ami példátlan hiány lenne a modern brit gazdaságtörténetben.

A hiány ráadásul a hivatalos prognózis szerint is csak nagyon lassan csökken. Alistair Darling pénzügyminiszter a költségvetési előterjesztésben jövőre 11,9 százalékos deficitet valószínűsített, és előrejelzése szerint a hiány a 2011-2012-es pénzügyi évben is még 9,1 százalék, 2012-2013-ban 7,2 százalék, 2013-2014-ben pedig 5,5 százalék lesz.

A CEBR hétfői elemzése azonban azzal számol, hogy a költségvetési kiigazítás elmaradása esetén még 2014-2015-ben is 143 milliárd fontos államháztartási deficit várható, vagyis a brit költségvetési pozíció a jövő évtized közepén sem lenne sokkal jobb, mint most.

A Standard & Poor's hitelminősítő az idei brit költségvetés bejelentése után stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - lehető legjobb, "AAA" szintű szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, arra a várakozására hivatkozva, hogy a jelenlegi államháztartási folyamatok nyomán a brit nettó államadósság középtávon megközelíti a hazai össztermék 100 százalékát.

A CEBR hétfői előrejelzése szerint a cég által várt költségvetési kiigazítás miatt még évekig igen nyomott lesz a brit gazdaság növekedési üteme, azzal együtt is, hogy a súlyos recesszió az idén véget ér.

A ház prognózisában az áll, hogy az idei, 4,3 százalékosra valószínűsített visszaesés után jövőre 1,3 százalékos, 2011-ben 0,8 százalékos, 2012-ben 1,0 százalékos, 2013-ban 1,5 százalékos, és még 2014-ben is csak 2,3 százalékos növekedés várható Nagy-Britanniában.

Ez sokkal borúlátóbb előrejelzés a kormány várakozásánál: a hivatalos prognózis jövőre 1,25 százalékos, 2011-ben pedig már 3,5 százalékos brit GDP-növekedéssel számol.

A CEBR londoni elemzői szerint belátható ideig érvényben lesz a példátlanul enyhe pénzügypolitika. A cég azt jósolja, hogy a Bank of England - a brit jegybank - alapkamata legalább 2011-ig a jelenlegi fél százalékon marad, és még 2014-ben sem éri el a 2 százalékot.

A brit jegybanki kamatszint március óta fél százalék. Az akkor végrehajtott fél százalékpontos csökkentés tavaly október óta a hatodik volt.

A pénzügypolitikai enyhítési kurzus 5 százalékról indult, vagyis a brit központi alapkamat eddig 4,5 százalékponttal csökkent az egy évvel ezelőtti csúcsszintről.

Már a januári csökkentéssel kialakult akkori, 1,50 százalékos kamatszint is történelmi mélypont volt: az 1694-ben alapított Bank of England alapkamata korábban soha nem ment 2 százalék alá.

Ebben a kamatkörnyezetben a CEBR előrejelzése szerint a font további gyengülése várható: a cég elemzői azzal számolnak, hogy az euró 2011-re egy font fölé kerül.

Az euró az 1999-es indulás napján 0,71 fontot ért; jelenleg 0,93 font közelében mozog a londoni nagybani - bankközi - devizapiacon. Kiskereskedelmi pénzváltó helyeken azonban már az év elején előfordult, hogy egy fontnál többet kértek egy euróért.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!