3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

7 százalékkal bővül az első negyedévben az illetékbevétel, mely 34,888 milliárd forintot tett ki. Továbbra is az ingatlanok után fizetett kötelezettségek jelentik a legnagyobb bevételt az illetékek terén.

Illetékekből az első negyedévben 34,888 milliárd forint folyt be az adóhatósághoz, ebből 13,099 milliárd márciusban - derül ki az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) honlapján közzétett statisztikából. Az illetékek mintegy 59 százalékát (20,544 milliárd forint) a korábbi tendenciához hasonlóan a háztartások fizették be, 41 százalékát (14,344 milliárd forint) a vállalkozások. Az illetékbevétel mintegy 7 százalékkal bővült a tavalyi első három hónaphoz képest az MTI számításai szerint.

A legnagyobb bevételt (26,983 milliárd forint) továbbra is az ingatlan-átruházások eredményezték, az ebből származó befizetés az első negyedévben az összes bevétel több mint 77 százalékát tette ki. E bevételi tétel a tavalyi első negyedévihez képest mintegy 14 százalékkal - 3,4 milliárd forinttal - bővült, elsősorban a lakosságnak köszönhetően, amely 14,991 milliárd forint, az egy évvel korábbinál mintegy 3,9 milliárd forinttal több illetéket rótt le ezen a címen, míg a vállalkozások 11,992 milliárd forintot fizettek, félmilliárddal kevesebbet, mint a tavalyi első három hónapban.

A másik legnagyobb bevételi tétel (4,522 milliárd forint) a gépjármű-átruházások kapcsán keletkezett. Az e címen befolyó bevételek - az idei alacsonyabb gépkocsi-értékesítést tükrözve - 20 százalékkal - 1,18 milliárd forinttal - elmaradtak az egy évvel korábbitól. Ugyanakkor némi javulás tapasztalható, az első két hónapban ugyanis a gépjármű-átruházásból származó illetékbevétel még 31 százalékkal maradt alatta az egy évvel korábbinak.

Az öröklési illetékből március végéig 1,097 milliárd forint bevétel keletkezett, ezt gyakorlatilag a háztartások fizetik be. Ajándékozási illeték címén (gépjármű nélkül) mintegy 685 millió forintot, bírósági eljárási illeték címén 1,013 milliárd forintot, államigazgatási eljárási illeték címén pedig 501 millió forintot fizettek be a háztartások és a vállalkozások. A március végéig képződött 34,888 milliárd forint illetékbevételből 19,442 milliárd forintra a központi költségvetés, mintegy 14,988 milliárdra az önkormányzatok jogosultak, mintegy 458 millió forintot pedig az ügyfelek részére visszatérítettek.

Budapesten az első negyedévben 11,315 milliárd forint illetékbevétel keletkezett - az összes bevétel 32 százaléka -, ami mintegy 8 százalékkal haladja meg a tavalyi év hasonló időszakáét. A megyék közül a legtöbb illetéket (3,956 milliárd forint) Pest megyében fizették be a háztartások és vállalkozások, egymilliárd feletti illetékbevétel Veszprém megyében (1,115 milliárd forint) és Komárom megyében (1,056 milliárd forint) keletkezett.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!