3p

Csaknem 4,4 milliárd forint befektetés érkezett a kis- és középvállalkozásokhoz (kkv) 2008-ban, közel 10 százalékkal kevesebb az előző évinél - mondta Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója a cég magyarországi kkv-k tőkebevonási gyakorlatáról rendezett sajtóbeszélgetésén szerdán, Budapesten.

A Start Tőkegarancia Zrt. harmadik alkalommal végezte el a magyarországi kkv-szektorba befektetett  tőkeérték vizsgálatát az Opten adatbázisára támaszkodva. Zoltán Csaba hangsúlyozta, csak a pénzügyi befektetéseket vizsgálták, és ezek közül is a tízmillió forint felettieket vették figyelembe.

A felmérés tanusága szerint a tőkebefektetések nagy része Közép-Magyarországon működő, feldolgozóiparban vagy kereskedelemben tevékenykedő mikrovállalkozásba érkezett.

Az adatok szerint 2008-ban 350 társaságban csaknem 40 milliárd forint összegben valósult meg tőkeemelés; a forrás túlnyomó részt a meglévő tulajdonosi körből érkezett. A külső befektetőktől érkező tőkebevonás összértéke és száma csökkent a korábbi évhez viszonyítva, ugyanakkor 6 százalékkal, 80,2 millió forintról 84,9 millió forintra nőtt a befektetések átlagos értéke. A befektetések közel 70 százaléka százmillió forint alatti volt, s a mikrovállalkozásokban valósult meg a tőkeemelések meghatározó része.

A kkv-szektor banki hitelállománya 2008-ban 3.730 milliárd forint volt. Zoltán Csaba összegzése szerint a kkv-szektor beruházásaihoz, illetve hitelállományához képest elenyésző a bevont tőke nagysága, ami arra utal, hogy a vállalkozások alapvetően nyereségükből vagy olcsóbb és elérhetőbb hitelből fejlesztettek.

A kkv-k számára kedvezőtlen a tőkekínálat struktúrája. A tőkebevonást nehezíti a kkv-k magas kockázati szintje, pénzügyi átláthatóságuk kérdésessége, a befektetői jog- és érdekérvényesítésének problémái, valamint egyes esetekben az együttműködési készség hiánya.

A Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója felhívta a figyelmet az induló, innovatív vállalkozások számára speciális finanszírozási lehetőséget kínáló Jeremie programra (Új Magyarország Kockázati Tőke Program). Ez a program az öt évnél fiatalabb vállalkozások számára biztosít 45 milliárd forintos forrást, amely 8 új kockázati tőkealapon keresztül,  jut el tőkebefektetés formájában a végső kedvezményezettekhez, a hazai kis- és középvállalkozásokhoz.

A gazdasági növekedés és az új munkahelyek kialakításának jelentős része a vállalkozások egy szűk csoportjának köszönhető. Ezek jellemzően innovatív, a külpiacokon is aktív társaságok, és általában 10 évnél idősebbek - mutatott rá a sajtóbeszélgetésen Szerb László, a Pécsi Tudományegyetem docense, aki szerint a mostani válságban a cégek 10 százaléka megerősödött, ez egy "tisztítótűz" is volt a piacon.

Zoltán Csaba a befektetői érdeklődés csökkenéséről számolt be a 2009-es évben arra utalva, hogy  kevésbé konjunkturális időszakban a Magyarországon aktív befektetetők óvakodnak bizonytalan, romló cégekbe befektetni. Az Egyesült Államokban erre a célra reorganizációs alapok működnek, de Magyarországon ilyenek még nincsenek - tette hozzá a vezérigazgató. A tapasztalatok szerint hazai innovatív projektek esetében is előfordul, hogy megvalósításukra a tengeren túlon alapítanak céget a különböző előnyök kiaknázása érdekében - mondta Zoltán Csaba.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!