2027-ig 4 millió munkahelyet vehetnek el a robotok az emberektől Nagy-Britanniában, írja egy friss kutatás eredményeire hivatkozva a Futurism.
A vizsgálatot a YouGov piackutató cég készítette el a brit Királyi Művészeti Akadémia megbízásából. A kutatás során a vizsgálóbiztosok az üzleti élet vezetőit - pénzügyi, számviteli, szállítási, és terjesztési szakembereket - kérdezték meg arról, hogy mit várnak a robotizációtól. A válaszadók több mint 20 százaléka mondta azt, hogy valószínűsiti, dolgozói legkevesebb 30 százalékának a munkáját robotok fogják végezni 2027-re.
Ha nem is egy évtizeden belül, de a robotok valóban jókora szeletét veszik majd el a munkahelyeknek különböző ágazatokban - ez ma már közhely. És ez a fejlemény elkerülhetetlennek tűnik, szóval az igazi kérdés az, hogy mit tehetnének a munkaadók azért, hogy dolgozóik ne tűnjenek el nyomtalanul a gépek miatt. A megoldás, amit a cikk - logikus módon - javasol, az az együttműködés a robotokkal.
Mint hogy a gépek nem unnak rá a munkára, nagyon pontosan finomhangolhatók az egyes feladatok elvégzésére, és egyre könnyebben javíthatók, a monotonabb munkakörökben, úgy tűnik, behozhatatlan lesz az előnyük az emberekkel szemben. Viszont azzal, hogy elveszik a hús-vér kollégáik elől a kellemetlen beosztásokat, fel is szabadítják őket a nemszeretem feladatok elvégzése alól, így a humán munkaerő olyan pozíciókba áramolhat át, ahol elődleges fontosságúak az eredeti gondolatok, a kreativitás, és ahol egészen érzékeny helyzetekben kell döntéseket meghozni.
A közeljövő egyik nagy feladata tehát a munkaadók számára az, hogy olyan pozíciókat hozzanak létre, mely a lehető legkisebb veszteséggel tudják felszívni a gépek miatt állástalanná váló emberi dolgozókat. Az átterelés akkor lehet sikeresebb, ha a robotizáció nem egyszerre, hanem átmenetben zajlik le. A változások levezényléséhez pedig a robotadó ötlete és az alapjövedelem kísérletei nyújtanak már most mankót.
mfor.hu