A tájékoztatás szerint a számvevőszéki ellenőrzések középpontjában a gazdasági növekedésre, a versenyképességre, az államadósságra ható területek, illetve a közfeladatokat ellátó, közszolgáltatásokat nyújtó gazdálkodó szervezetek álltak tavaly. Az ÁSZ 233 jelentést hozott nyilvánosságra tavaly, 966 helyszínen volt jelen, 574 címzettnek 2642 javaslatot tett. Az országgyűlési bizottságok 31 ülésen összesen 158 számvevőszéki dokumentumot tárgyaltak.
Az ellenőrzések során feltárt gyanú alapján a számvevőszék 2014-ben 50 alkalommal élt jelzéssel hatóságok felé, 21 esetben kezdeményezett jogorvoslati eljárást, az ÁSZ megállapításai alapján 45 nyomozás volt folyamatban. Tavaly az ÁSZ ellenőrzéseket végzett a közpénzügyi kockázatokat hordozó, kiemelt társadalmi jelentőségű és korábban ellenőrizetlen területeken, valamint ellenőrzéseket végző szervezeteknél is. Így került sor a Gazdasági Versenyhivatal, a Magyar Államkincstár, a bírósági és a közbeszerzési rendszer, a gazdasági kamarák, az állami vízművek, a színházak ellenőrzésére, valamint az európai uniós források felhasználásában, elosztásában résztvevő szervezetek értékelésére is - közölték.
Tavaly megkezdődött a rezsicsökkentésben érintett közműcégek, és a felsőoktatási intézmények átfogó ellenőrzése, valamint nagy hangsúlyt helyezett az ÁSZ 2014-ben is az önkormányzatok ellenőrzésére.
Igazodva a felhasználói igényekhez, az éves beszámoló évről-évre új elemekkel bővül, amelynek részeként az ÁSZ ajánlásokat is megfogalmazott az Országgyűlés részére, ezzel is támogatva a "jó kormányzást" - hangsúlyozta a számvevőszék. Tanácsadó tevékenysége keretében az ÁSZ tavaly is számos elemzést, tanulmányt készített, szakmai konferenciákat szervezett, önteszteket adott ki.
Az elmúlt évek tudatos hatékonyságnövelő intézkedéseinek köszönhetően a szervezet tavaly is ésszerűen, takarékosan gazdálkodott, amelyet a közlemény szerint a könyvvizsgálói jelentés mellett a központi költségvetésnek felajánlott 276,8 millió forint is alátámaszt.
MTI