4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez már a negyedik prognózis, amit az idei évre készít a Pénzügykutató Zrt., ez pedig jelzi a helyzet bizonytalanságát, jelentette ki Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Zrt. főmunkatársa "A magyar gazdaság helyzete és kilátásai" című tanulmány pénteki ismertetése során. Elhangzott, hogy még a módosított 2,9 százalékos hiánycél eléréséhez is hiányzik 250 milliárd forint, e feladat megoldása is a Bajnai-kormányra hárul majd. A politika helyzettel kapcsolatban Lengyel László, a társaság elnök-vezérigazgatója megjegyezte: Magyarország nemzetközileg teljesen elszigetelődött.

A Pénzügykutató Zrt. szerint idén 5-6 százalékkal csökkenhet a GDP, ami némileg pesszimistább előrejelzés a versenytársakénál. Ráadásul idén nem csak reálértékben, hanem nominálisan is visszaesik a GDP, amire eddig még nem volt példa. A kutatók azonban felhívták a figyelmet az előrejelzések bizonytalanságára, mondván," válság idején a prognózis készítői is válságban vannak."

Az elemzők szerint az egyetlen jó hír 2009-re az egyensúly javulása: a külkereskedelmi mérleg aktív lesz, a külső finanszírozási igény a GDP 7,2 százalékáról 4,2 százalékára esik, ami már elfogadható, de mindezért "óriási árat kell fizetni".

A 2,9 százalékos célhoz 250 milliárd hiányzik

Nagy kérdésnek nevezték ugyanakkor, hogy tartható-e a GDP-arányos hiánycél. Az eredetileg vállalt 2,6 százalékhoz számításaik szerint 550 milliárd forint hiányzik a költségvetésből, de a 2,9 százalékra emelt cél eléréséhez is hiányzik 250 milliárd forint, az áfa-emelés, a jövedékiadó-emelés és a 75 milliárd forint tartalék felhasználása esetén is. A 250 milliárd forint a GDP 0,9 százaléka, ilyen mértékű "elfutást" az IMF nem enged meg.

Az MTI kérdésére Petschnig Mária Zita azt mondta: Bajnai Gordon csütörtökön megjelent elképzeléseiből sem látszik - az időzítés és az áfa-emelés megemlítésének hiányában - a 2,9 százalékos államháztartási hiánycél teljesíthetősége, de nagyon szigorú elkötelezettségnek tartotta a politikai nyilatkozatban a hiánycél tartásának megerősítését.

2-3 százalékkal csökkennek a reálbérek

Az intézet a reálkeresetek 2-3 százalékos visszaesésével számol az idei évre, amihez társul majd a munkanélküliség növekedése. Az állásukat elvesztőknek csak egy része fog  jelentkezni a munkanélküliségi statisztikában, a másik részük az úgynevezett inaktívak táborát növeli majd.

Új fejlemény, hogy a munkanélküliség a korábbiakban jobban prosperáló régiókat és társadalmi csoportokat is érinti majd. Így a nyugati és a középső régióban is várható annak növekedése, és a középosztály egyes csoportjai is nehéz helyzetbe kerülhetnek.

Növekedni fognak viszont a lakossági megtakarítások, amelyek idén akár 1100 milliárd forintot is kitehetnek. Ennek két oka van: egyrészt a válság miatt nagyobb a törekvés a biztonságra - az emberek ilyen időszakokban több pénzt spórolnak. Másrészt a hitelfeltételek nehezedése miatt kevesebben adósodnak majd el, áll a Pénzügykutató elemzésében.

Idén megint jól szerepelhet az agrárágazat, igaz, a tavalyi rekordtermésnél várhatóan szerényebb teljesítményt produkál majd.

A kutatók szerint az alapkamat év végére 8,5 százalékra csökken, a betéti kamatok kilenc százalék felett lesznek év végére, a hitelkamatok pedig éves átlagban 11,8 százalékon alakulnak majd.

Októberig 300 feletti eurót várnak

A cég előrejelzése szerint a forint/euró árfolyam az első kilenc hónapban inkább 300 felett lesz, de év végére - a globális környezet javulása miatt - elképzelhető a tartós 285 körüli szint.

Az elemzők utaltak arra, hogy 2008-ban véget ért a világgazdaság új évezredbeli „aranykora”, amikor a termelés, a világkereskedelem és a tőkeáramlás magas üteme alacsony inflációval párosult. 2008 eleje még jól alakult, a fordulat az elhíresült Lehman-csőd után következett be.

A világgazdaságban az új helyzet keynesiánus fordulatot hozott, október folyamán a nyugati kormányok többsége komoly átfogó és egyedi beavatkozó lépéseket tett.

"A magyar politikusokat nem veszik komolyan"

Magyarországon eközben folytatódott fiskális stabilizáció, a megszorítások azonban enyhültek. Az év első felében a növekedés trendje még felfelé mutatott, ám év végére ez megtört, és csak az agrárágazat kiugró teljesítményének köszönhető, hogy végül is 0,5 százalékos pluszban maradt a GDP.

Ami a történések politikai összefüggéseit illeti, Lengyel László szerint mind Gyurcsány Ferenc, mind Orbán Viktor leszerepelt nemzetközi színtéren. Úgy véli: a magyar politikusokat senki nem veszi komolyan, ami nem könnyíti meg az ország helyzetét.

Szerinte az ideális megoldás az lett volna, ha a Fidesz és az MSZP meg tudott volna egyezni Surányi György személyében. A politológus szerint a mostani jelölt Bajnai Gordon meglehetősen gyenge, ezért sok múlik azon, milyen miniszterei lesznek.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!