3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fogyasztói árak az idén októberben 0,2 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 5,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet, közölte a KSH kedden.

Az év első tíz hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 6,5 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. Októberben az "alapdrágulás", a szezonálisan kiigazított maginfláció 4,6 százalékos volt éves összehasonlításban, miközben szeptemberhez képest 0,2 százalékkal nőtt.

A változatlan adótartalmú árindex egy hónap alatt ugyancsak 0,2 százalékkal emelkedett, 12 hónap alatt 5,1 százalékkal nőtt. A nyugdíjas fogyasztói-árindex havi mutatója 0,3 százalékos növekedést mutat, a 12 havi mérték 5,6 százalék.

A fogyasztói árak 2008 szeptemberében 5,7 százalékkal voltak magasabbak, mint 2007 szeptemberben, miközben a havi index változatlan maradt. Tavaly októberben a fogyasztói árak 0,8 százalékkal nőttek szeptemberhez képest, és 6,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.

Egy hónap alatt, idén októberben az élelmiszerek árai 0,3 százalékkal emelkedtek, azaz megállt és kissé visszafordult a június óta regisztrált árcsökkenési tendencia, ami a nyári idényáras élelmiszerek "kifutásának", azaz a jó termésnek volt köszönhető - mondta Mináry Borbála. A KSH főosztályvezető-helyettese ugyanakkor jelezte azt is, hogy tavaly októberben két százalékos élelmiszer áremelkedést regisztrált a KSH.

Idén októberben az élelmiszer árucsoporton belül az idényáras élelmiszerek árai 3,5 százalékkal nőttek, ezen belül a friss zöldség 10,3 százalékkal, a gyümölcs 2,7 százalékkal, miközben a burgonya ára 10,8 százalékkal esett. Nőtt a sertészsiradék ára, 9,9 százalékkal, a tojás 1,3 százalékkal, ugyanakkor csökkent a liszt ára 2,1 százalékkal, az étolajé és száraztésztáé 1,9-1,9 százalékkal.

A ruházkodási cikkek a téli szezonváltás nyomán egy hónap alatt 4,9 százalékkal tovább drágultak (szeptemberben 3,5 százalékkal), a háztartási energiánál, a szeszes italoknál és a dohányáruknál egyaránt 0,4 százalékos árnövekedést regisztrált a KSH.

A 12 havi élelmiszerárak 6,3 százalékkal emelkedtek. Ezen belül még mindig az étolaj a listavezető 48,5 százalékkal, a rizs, hántolmányok ára 32,2 százalékkal, a sertéshúsé 12,5 százalékkal, a tej ára 10,3 százalékkal nőtt.

Egy év alatt a háztartási energia átlagosan 16,1 százalékkal került többe a fogyasztóknak, ezen belül a vezetékes gáz ára 31,5 százalékkal drágult. A üzemanyagoknál 12 hónap alatt 7,6 százalékos áremelkedés következett be. A szolgáltatások 4,3 százalékos árnövekedése az átlagosnál alacsonyabb volt, a ruházkodási cikkek  ára nem változott, a tartós fogyasztási cikkek ára 1,0 százalékkal csökkent.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!