A Kaspersky Lab és a B2B International által elvégzett felmérés kimutatta, hogy az internethasználók közel fele találkozott rosszindulatú programokkal az elmúlt egy év során, és az esetek 81 százalékában ez ártott a felhasználóknak, illetve eszközeiknek.
Ötből négy fertőzés okozott jelentős problémát az érintetteknek. Leggyakrabban a felhasználók a számítógép teljesítményének lassulását észlelték, 30 százalékuk tapasztalt zavaró reklámokat, és a megkérdezettek 20 százaléka talált kéretlen programokat készülékén.
A fertőzés legveszélyesebb következményei között szerepelt az operációs rendszer beállításainak megváltoztatása a felhasználó tudta nélkül (17 százalék), a személyes adatok elvesztése (10 százalék), vagy ellopása (8 százalék), a jogosulatlan publikálások, vagy közösségi oldalakon történő lájkolások (9 százalék) és a webkamera meghackelése (6 százalék).
A rosszindulatú programok főként windowsos számítógépeken fordultak elő, a Windows felhasználók 83 százaléka nyilatkozta azt, hogy az elmúlt 12 hónapban kár érte őket. Azonban az Android és Mac OS X felhasználók sem immunisak, ugyanis 13, illetve 6 százalékuk számolt be fertőzésekről eszközén.
Az európai felhasználók 5 százaléka úgy véli, hogy az eszköze azután vált fertőzötté, hogy egy gyanús honlapot látogatott meg. Valaki más USB meghajtóját, egy másik fertőzött eszközt, valamint egy legitim programként álcázott fertőzött alkalmazás telepítését a megkérdezettek 8 százaléka nevezte meg a fertőzés okaként. A megkérdezettek 7 százaléka azt mondta, hogy eszköze egy e-mail melléklet megnyitása után fertőződött meg, míg a megkérdezettek nagyobb része, 13 százaléka, nem tudta megmondani, hogyan került a rosszindulatú program a készülékére.
MTI