4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ennyi jut 17 állami fenntartású fővárosi egészségügyi intézmény fertőtlenítő célú korszerűsítésére, noha az év elején még több mint kétszer ennyit helyezett kilátásba a miniszterelnök.

Orbán Viktor még januárban, az idei első Kormányinfón jelentette be, hogy minden más egészségügyi fejlesztést meg kell előznie az intézmények várótermeinek, kórtermeinek felújításának ott, ahol erre az elmúlt három évben nem került sor. Vagyis a festésnek, csempézésnek van elsőbbsége minden más korszerűsítési munkával szemben, mert a betegek érdeke most ezt kívánja.

A Szent Margit Kórház is bekerült a felújítandók körébe
A Szent Margit Kórház is bekerült a felújítandók körébe

Lapunk akkori kérdésére Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt válaszolta, hogy a felújítási kötelezettség egyaránt vonatkozik az állami és önkormányzati fennartású intézményekre. Egyúttal azt is közölte, hogy a  felújítások költségigénye a számítások szerint 140 milliárd forint lesz. Akkor még Gulyás azt valószínűsítette, hogy e forrást vélhetően az idei tervezett fejlesztéseken belüli átcsoportosításokból teremtik elő.

A kormány azonban csak a tegnapi ülésén döntött a felújításokról, amelyekre 140 milliárd helyett csak 60 milliárd forintot fordít - derül ki az ülést követően megjelent Magyar Közlönyből. Eszerint az Egészséges Budapest Programban érintett 17 fővárosi székhelyű, állami fenntartású, közfinanszírozott kórház fertőtlenítési célú felújítása - egyes esetekben a kórház külsejének a korszerűsítése is - kezdődhet meg. Ennek érdekében a kormány azzal bízta meg az emberi erőforrások miniszterét, hogy vizsgálja meg a feladat végrehajtásához szükséges 60 milliárd forintnyi európai uniós forrás bevonásának lehetőségét.

Ebből az következik, hogy mégsem a költségvetésból csoportosítanak át pénzeket. Csakhogy a kormányrendeletből azt is előírta, hogy ha nem állna rendelkezésre részben vagy teljesen uniós forrás a felújításra, akkor a pénzügyminiszternek kell gondoskodnia arról, hogy a hiányzó összeget - akár tehát teljes egészében - mégis csak a 2020-as büdzséből teremtse elő.

A felújítási munkákat nem a kórházak készítik elő és valósítják meg, a kormány ugyanis e feladatokra a Pénzügyminisztérium alá tartozó Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságot jelölte ki.

A 17 felújítandó fővárosi kórház:

  • Észak-Közép-budai Centrum, Új Szent János Kórház és Szakrendelő
  • Dél-Pesti Centrumkórház-Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet
  • Országos Korányi Pulmonológiai Intézet (OKPI)
  • Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet
  • Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet
  • Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet
  • Károlyi Sándor Kórház
  • Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet
  • Országos Klinikai Idegtudományi Intézet (OKITI)
  • Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet
  • Országos Onkológiai Intézet (OOI)
  • Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet (OORI)
  • Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet (ORFI)
  • Péterfy Kórház-Rendelőintézet és M. J. Orsz. Traumatológiai Intézet
  • Szent Imre Egyetemi Oktatókórház
  • Szent Margit Kórház
  • Uzsoki utcai Kórház

Ezen felül három kórház még kiegészítő, havi fix összegű díjazásban is részesül a SARS-CoV-2 járvány elleni védekezéshez: a Dél-pesti Centrumkórház 200 millió, az Észak-Közép-budai Centrum Új Szent János Kórház és Szakrendelő 100 millió, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet pedig 60 millió forintot kap, erről és ennek jogszabályi feltételeiről szintén az emberi erőforrások miniszterének kell gondoskodnia.

Ugyanakkor a kormány 1,44 milliárd forinttal megemelte az Egészségbiztosítási Alap összevont szakellátás jogcím előirányzatát is, egyéb működési célú kiadások finanszírozására - derül ki a Magyar Közlönyben megjelent határozatból.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!