Míg augusztusban még "csak" 20,1, addig az év kilencedik hónapjában már 24,7 százalékkal nőttek a mezőgazdaságban előállított termékek árai.
Különösen a növényi termékek árai "szálltak el" 40,4 százalékos drágulással, aminek nemcsak a mértéke, de a dinamikája is meglehetősen negatív. Júniusban éves szinten ebben a termékkörben még csökkenés volt tapasztalható, majd a kedvezőtlen időjárásnak és a termelési adatoknak köszönhetően július óta havi tíz százalékos ugrást mért a drágulás ütemében a statisztikai hivatal.
A növényi termékek körében a burgonya ára a listavezető 70,3 százalékos éves drágulása, majd 51,8 százalékkal a gabonafélék, 47,9-cel pedig a gyümölcsfélék férnek fel a "drágulási dobogóra".
Az élőállatok és állati termékek esetében lényegesen szolidabb az infláció mértéke, hiszen az augusztusi 3,2 százalékról szeptemberben "csak" 4,3 százalékra nőtt. Igaz, ha a növényi árdrágulás begyűrűzik az állattartókhoz is az állati takarmányozáson keresztül, akkor annak egyértelmű következményei lesznek.
Ebben a csoportban egyébként a tej ára szenvedte el a legnagyobb mértékű emelkedést 22,5 százalékkal, míg a legnagyobb árzuhanás az étkezési tyúktojások piacán volt 9,7 százalékkal. A vágóállatok közül a marhának az ára nőtt a legnagyobb, 13,7 százalékos mértékben, míg a sertése ára 2,9 százalékkal csökkent.
mfor.hu