A 922,645 milliárd forintnyi uniós támogatás a 2010-es magyar bruttó hazai termék (GDP) 3,5 százalékát jelenti, miközben az Európai Unió költségvetésébe történő magyar befizetés a GDP 0,83-át teszi ki. Az uniós források nagy része - 645,9 milliárd forint - a költségvetésben megjelenő támogatás, míg a költségvetésen kívüli tételek összege 276,722 milliárd forint. A költségvetés tervezésekor 280,7 forintos euró árfolyammal számoltak.
Az uniós források lehívásához szükséges magyar önrésznek a 2010-es költségvetésből biztosított összege a büdzsé tervezete szerint további 188,080 milliárd forint. Az uniós forrásokhoz kötelezően előírt központi költségvetési finanszírozás prioritásként szerepel az egyes fejezetek költségvetésében.
A költségvetésben megjelenő támogatások közül kiemelkednek a strukturális alapok és a Kohéziós Alap forrásait magában foglaló Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap forrásainak felhasználását meghatározó Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) támogatásai.
A korábbi évekhez hasonlóan 2010-ben is több jogcímen érkezik jelentős támogatás Magyarországra, amelyeket a költségvetésben nem számolnak el, felhasználásukra azon kívül kerül sor. Ennek oka az, hogy ezekhez a támogatásokhoz nem kapcsolódik kötelező nemzeti társfinanszírozás, a kedvezményezettek körét, a támogatások összegét nem a magyar hatóságok határozzák meg, hanem a közösségi jogszabályok rendelkeznek róla, vagy az Európai Bizottság dönt a kérdésben.
A költségvetésen kívüli támogatások között összegükben a nem vidékfejlesztési célú mezőgazdasági támogatások dominálnak. A jövő évben már az unió régi tagállamainak járó közvetlen támogatások 70 százalékára jogosultak a magyar gazdák.
Az agrárpiaci támogatások lebonyolításában a magyar intézményrendszer csak közvetítő szerepet játszik. Nem jelennek meg a központi költségvetésben a közvetlenül az Európai Bizottságtól pályázható egyéb támogatások, melyek közül kiemelkednek a kutatás-fejlesztési, és a különböző oktatási programok keretében megpályázható források.
Az unió költségvetése felé befizetésre szánt nemzeti hozzájárulások összegét elsősorban a közösségi büdzsé várható kiadási főösszege, illetve a forint euróhoz viszonyított árfolyama határozza meg. A tervezet szerint Magyarország uniós befizetései 220,759 milliárd forintot tesznek ki 2010-ben.
A 2009-es költségvetési előirányzatban összesen 1002 milliárd forint európai uniós forrás szerepel, míg a magyar befizetés 226 milliárd forint.