3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tarlós István főpolgármester elárulta az önkormányzat hajléktalanellátó szervezete hány menekültet támogatott lakással és pénzzel.

2016 augusztusa óta Budapesten már lakhatási program is van a menekültek számára - számolt be erről még januárban a Magyar Nemzet. Az uniós és költségvetési finanszírozásból megvalósuló programot a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) bonyolítja, éppen ezért a lap akkor megkereste őket, hogy pontosan miről szól a menekülteknek nyújtott lakhatási program, de az önkormányzat nem engedte nyilatkozni a hajléktalanellátó szervezetet. A témával kapcsolatban most a jobbikos Tokody Marcell tette fel kérdéseit Tarlós Istvánnak, aki ezúttal részletes választ is adott - derül ki az e heti fővárosi közgyűlés előterjesztései között szereplő dokumentumból.

Menekültek a Keleti pályaudvarnál kialakított tranzitállomáson 2015 augusztusában (Fotó: MTI)
Menekültek a Keleti pályaudvarnál kialakított tranzitállomáson 2015 augusztusában (Fotó: MTI)

Tarlós szerint a BMSZKI intézményen kívüli lakhatási program kidolgozására, lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viselésére és önálló életvitel fenntartása érdekében szükséges szociális munkára nyújtott be pályázatot és nyert támogatást. A kiírásnak megfelelően 2016 augusztusa óta összesen 96 fő vett részt a programban, akik közül

  • 46 fő elismert menekült, azaz menekült jogállással rendelkező személy,
  • 49 fő oltalmazott, azaz kiegészítő védelmi jogállással rendelkező személy és
  • 1 fő harmadik ország olyan állampolgára, aki három hónapot meghaladó tartózkodási jogcímmel rendelkezik és jogszerűen tartózkodik Magyarországon.

A 96 menekült zöme anyagi támogatásban is részesül, összesen 65-en, akik Tarlós tájékoztatása szerint átlagosan 72 616 forint volt.

A főpolgármester arról is tájékoztatta Tokodyt, hogy a programba a menekült és oltalmazott emberek jelentkezési lappal jelentkeztek, amin indokolniuk kellett a kérvényüket és nyilatkozniuk kellett jövedelmi helyzetükről, rászorultságukról is. Ezek után első interjú készült a jelentkezőkkel és megvizsgálták, hogy a programba kerülés feltételeinek megfelelnek-e. Ennek során ellenőrizték a Magyarországon való jogszerű tartózkodás tényét és az illető jogállását, a magyar hatóságok által kibocsátott igazolványok és hivatalos igazolások bemutatásával. Ezt követően a bekerülésről egy több szakemberből álló team döntött.

Tokody a program esetleges leállításáról is érdeklődött, a válasz szerint erre azonban nem lehet számítani. A BMSZKI-t ugyanis egyrészt köti a Belügyminisztériummal kötött támogatási szerződés, másrészt a tárcának benyújtott kéthavi előrehaladási jelentések ellenőrzése és a helyszíni ellenőrzések sem tártak fel semmilyen hiányosságot vagy szabálytalanságot, mely a program leállítását indokolttá tennék. Egy ilyen lépés egyébként is veszélyeztetné az erre célzott uniós források felhasználását. A Magyar Nemzet korábbi cikke szerint a BMSZKI egyébként Nemzetközi védelemben részesülők önálló lakhatásának segítése című pályázatával 82,5 millió forintot nyert el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!