Sosem volt ilyen rossz évük
"Rossz évet zárt a bank 2011-ben, a nettó veszteség 97,5 milliárd forint volt, aminek egy része a kormányzati intézkedéseknek volt köszönhető. A devizahitelek kedvezményes árfolyamú végtörlesztése 31,3 milliárd forintos veszteséget jelentett" - emelte ki a cég csütörtöki sajtótájékoztatóján Heinz Wiedner, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója. Hozzátette: a többi veszteség a nem teljesítő hitelállományból adódott, ez a lakossági és a vállalati üzletágat is érintette, mivel a múltban túlzott kockázatokat vállalt a bank.
Az eredmények kapcsán a bankvezető kiemelte: működési bevételeik 11 százalékkal csökkentek 2010-hez képest, míg a működési költségek 5 százalékkal estek vissza. "A hitelállományunk nem csökkent, sőt a vállalati szegmensben növekedett is, ezért nem igazak azok a hírek, hogy nem hitelezünk" - szögezte le Wiedner.
A romló eredmény elsődleges oka, hogy a céltartalékolás a 2010-es 51 milliárd forintról 133 milliárdra emelkedett. Vagyis megduplázódtak tavaly a bank kockázati költségei.
A teljes Raiffeisen-csoport eredményeivel kapcsolatban a magyar vezérigazgató elárulta: 2008 óta a legmagasabb adózás előtti eredményt érték el, a csoport tőkearányos nyeresége 13,7 százalékos volt, ami a régióban kiemelkedő a tavalyi nehéz évet is figyelembe véve. "A 9 százalékos előírt tőkemegfelelési mutatót már majdnem sikerült elérni, nyárra ezt mindenképpen teljesítjük csoportszinten" - emelte ki Wiedner.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a nehéz körülmények ellenére a karcsúsítás nem volt jelentős a Raiffeisennél, mintegy tíz fiókot zárt be a bank tavaly az optimalizálás miatt. 2008 és 2011 között a magyarországi leányvállalat összességében 27 százalékkal csökkentette működési költségeit, 2009-től 2012 végéig összesen ezer fős leépítést hajtanak végre itthon.
Minden második ügyfél élhet az árfolyamgáttal
"Az eurózónában a problémákat nem tudhatjuk magunk mögött. Látszik ugyan némi csendesedés, de messze vagyunk még a megoldástól" - emelte ki Heinz Wiedner. Ez a magyar gazdaságra is hatással lehet, idén 0,5 százalékos visszaesésre számítanak.
"Fontos a mielőbbi megállapodás aláírása az IMF-fel, mert bármikor bekövetkezhet egy újabb hangulatromlás, amivel a kockázati költségek emelkednének, a forint pedig gyengülne. Emellett fontos, hogy megszűnjenek az egyoldalú kormányzati intézkedések" - véli a Raiffeisen bank vezérigazgatója.
Heinz Wiedner szerint az új kormányzati program, az árfolyamrögzítés a tavalyi végtörlesztéssel szemben elfogadható a bank számára. Újságírói kérdésre elárulta: jelenleg azzal számolnak, hogy az érintett ügyfelek 50-60 százaléka fog élni a kedvezményes lehetőséggel.
Garanciát vár a tulajdonos
"A Raiffeisen teljes mértékben elkötelezett Magyarország iránt, semmiképpen sem szeretnénk csökkenteni a tevékenységünket. A lakossági szegmensben a rövid távú hitelekre, a díjbevételt generáló termékekre és a betétekre helyeznénk a hangsúlyt" - hangsúlyozta a vezérigazgató.
A Raiffeisen mérlegfőösszege tavaly 3 százalékkal csökkent, így az év végén 2299 milliárd forintot tett ki. A nem teljesítő hitelek aránya egy év alatt 17-ről 22 százalékra emelkedett, amiben a végtörlesztésnek is szerepe volt, mivel a jó ügyfelek szabadultak meg hiteleiktől. "Ha nem történik valami csoda, akkor az idei évben ez az arány tovább fog emelkedni" - vázolta fel Horváth Krisztina vezérigazgató-helyettes.
A magyar bank tőkemegfelelési mutatója 11,16 százalékos volt az év végén, ehhez hozzájárult az is, hogy tavaly év végén a tulajdonos 350 millió euróval megemelte a tőkét a várható veszteségek miatt.
"A tulajdonosok továbbra is hajlandók forrást biztosítani, ha bebizonyítjuk, hogy a jövőben nyereséges lesz a működés, de ezt most nehéz garantálni" - emelte ki Wiedner. A bankvezér szerint a legnehezebb megtalálni a megfelelő ügyfeleket és a megfelelő tranzakciókat, melyek a kockázati és a nyereségességi kritériumoknak megfelelnek. "Sokan azt hiszik, hogy ugyanolyan feltételekkel kapnak hitelt, mint a válság előtt, de azok az idők elmúltak, és a következő években nem is térnek vissza" - véli a bankvezető.
Beke Károly
mfor.hu