3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Nemzetközi Valutaalap reméli, hogy a román hatóságok mindent meg fognak tenni a személyi jövedelemadó 10 százalékra való csökkentésének elkerüléséért - hangsúlyozta szerdai közleményében Jeffrey Franks, a nemzetközi pénzintézet romániai missziójának vezetője.

Állásfoglalása annak nyomán látott napvilágot, hogy a román szenátus az előző napon a jelenlegi 16 százalékról 10 százalékra csökkentette a személyi jövedelemadót. Az ügy pikantériája, hogy éppen a román kormány fő erejét alkotó, Demokrata Liberális Párt (PD-L) több szenátora indítványozta a módosítást és érvelt megszavazása mellett. A módosítás csak azt követően tekinthető elfogadottnak, ha a képviselőház is megszavazza. 

A szenátorok tulajdonképpen az adott törvény 43. cikkelyét akarták módosítani, amelynek értelmében a független tevékenységből, bérből, nyugdíjból, befektetésből, mezőgazdasági munkából, vagy szerzői díjakból származó jövedelmek után csupán 10 százalék személyi jövedelemadót kell fizetni. 

A döntés nem kis fejfájást okoz a kormánynak, amely reméli, hogy a parlament másik háza nem erősíti meg a csökkentést. A kabinet ugyanis korábban abban állapodott meg a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), hogy nem módosítja a fő adónemeket, és Traian  Basescu román államfő is leszögezte, hogy ellenzi a személyi jövedelemadó csökkentését. Gheorghe Gherghina pénzügyminisztériumi államtitkár már jelezte: a szenátusi döntés miatt a bruttó hazai termék (GDP) egy százalékát kitevő hiány keletkezik.

Erre utalt szerdai közleményében Jeffrey Franks is, aki az IMF aggodalmának adott hangot a keddi fejlemények miatt. Figyelmeztetett: ha 10 százalékra csökkenne a jelenleg 16 százalékos egységes adókulcs, aligha lesz tartható a 2011-re előirányzott költségvetési deficit 4,4 százalékos szintje. Márpedig ez alapfeltétele annak - szögezte le a misszióvezető -, hogy Románia hozzájuthasson az IMF és az Európai Unió által biztosított hitel következő részletéhez.

Románia tavaly kötött 20 milliárd euró értékű, többoldalú nemzetközi hitelmegállapodást az IMF-el, ami tavasszal jár le. Románia reméli, hogy január közepén kapja meg a nemzetközi hitelezőktől a soron következő hitelrészleteket, de ehhez bizonyos feltételeket még teljesítenie kell. Bukarest 2011-ben újabb hitelegyezményt kötne az IMF-el, de ennek értéke várhatóan sokkal kisebb lesz a mostaninál, és a szerződés elővigyázatossági jellegű lesz, vagyis Románia csak sürgősségi esetekben használná fel a rendelkezésére bocsátott összeget.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!