Az első negyedévhez képest 2 százalékkal, 2008 második negyedévéhez képest pedig 7,5 százalékkal csökkent a magyar gazdaság teljesítménye. Elsősorban az építőiparnak volt köszönhető, hogy nem lett ennél is nagyobb a zuhanás, elsősorban az útépítések és a metróépítés befolyásolta pozitívan.
Köszönhetően a metrónak
Az árutermelő ágazatok (mezőgazdaság, ipar és építőipar) hozzáadott értéke 16,7 százalékkal csökkent. Ezen belül a mezőgazdaság teljesítménye - az elmúlt év kiugró szintje után - 21,7 százalékkal, az ipar hozzáadott értéke pedig 19,3 százalékkal csökkent, elsősorban az exportorientált feldolgozóiparban bekövetkező 21,3 százalékos visszaesés következtében.
Ugyanakkor az építőipar hozzáadott értéke 0,7 százalékos növekedést mutat elsősorban az egyéb építmények építésének termelésbővülése miatt, mely a metróépítésnek és az útépítési munkáknak köszönhető - olvasható a KSH kedd reggel kiadott adataiban.
A szoilgáltatások területén az átlagosnál kisebb, 3,2 százalékos volt a visszaesés. Ezen belül jelentős mínuszt produkált a kereskedelem, szálláshelyszolgáltatás és a vendéglátás, mely 7,6 százalékkal esett vissza. A szállítás, raktározás, posta és távközlés együttes hozzáadott értéke 6,1 százalékkal csökkent, melyben az ipari termelés és export csökkenése tükröződik. A pénzügy, ingatlanügyletek és gazdasági szolgáltatások területén 3 százalékos visszaesés mutatkozott.
A szolgáltatásokon belül bővült a közigazgatás, oktatás, egészségügy (0,6 százalék), valamint az egyéb közösségi, személyi szolgáltatás (0,5 százalék) ágak teljesítménye.
7,2 százalékos visszaesés az első félévben
A felhasználói oldalon a háztartások végső fogyasztása 4,7 százalékkal csökkent, míg a közösségi fogyasztás enyhe emelkedést mutatott. A kormányzat fogyasztási kiadásainak enyhe növekedésében tükröződik az "Út a munkához" program hatása is, ami a közigazgatás létszámnövekedésében is megjelenik.
A belföldi felhasználás a második negyedévben összességében 14,7 százalékkal esett vissza. A nagy mértékű csökkenés fontos tényezője volt a készletek állományának további jelentős apadása mind a feldolgozóiparban, mind a kereskedelemben - közölte a KSH.
A második negyedévben is folytatódott a külkereskedelmi forgalom csökkenése, ugyanakkor a külkereskedelmi forgalom egyenlege soha nem tapasztalt 540 millió eurós pluszt mutatott. Az export 14 százalékkal, míg az import ennél nagyobb mértékben, 22,6 százalékkal csökkent. Az áruforgalom exportja 17,1 százalék, importja 25,7 százalékkal csökkent, míg a szolgáltatások exportja 3,8 százalékkal nőtt, miközben importja 3,2 százalékkal csökkent.
2009. első félévben a bruttó hazai termék 7,2 százalékkal csökkent. Az árutermelő ágazatok bruttó hozzáadott értéke 15,7 százalékkal, a szolgáltatásoké pedig 3,2 százalékkal esett vissza. A végső fogyasztás 4,6 százalékkal csökkent, ezen belül a háztartások fogyasztása 5,3 százalékos csökkenést mutatott. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 4,8 százalékkal csökkent, míg a belföldi felhasználás mértéke nagy mértékben, 12,3 százalékkal esett. Az export 16,2 százalékos, míg az import 22,3 százalékos csökkenést mutatott.