3p

Akik velünk együtt követték a balatoni turizmus idei katasztrofális teljesítményét, de abban bíztak, hogy talán majd a standszezonban növekedésnek indul a vendégéjszakák száma éves bázison, azok most csalódni fognak.

Mialatt a hazai turizmus – a vendégéjszakák számát tekintve – egész szépen teljesít az idén, a balatoni régióról ezt nem igazán lehet elmondani. Az év első hónapjaiban főként a külföldi turisták elmaradása volt szembeötlő, de a magyarok sem özönlötték el a tó környékét. Májusban ugyan emelkedett a volumen - amellyel kapcsolatos örömünknek mi is hangot adtunk (Valami remek dolog történt a Balatonnál) - a júniusi számok azonban ismét lelombozóak.

Ennek azért van nagy jelentősége, mert strandszezonon kívül még lehetett arra fogni a régió teljesítményét (éves bázison ugyebár), hogy „gyenge a kulturális- és gasztro-felhozatal”, de nyáron ez már nem igen állja meg a helyét, vagy legalábbis nem kizárólag.

Nos, a Balaton a nyarat 3,3 százalékkal kevesebb vendégéjszakával kezdte, mint tavaly ilyenkor. A külföldiek 6,5, a belföldiek pedig 1,5 százalékkal kevesebb időt töltöttek el a tó környezetében. Ez utóbbi, illetve az a tény, hogy Horvátországban a magyarok száma növekedett a legnagyobb mértékben idén a 10 legjelentősebb küldő állam közül, azért némiképp elgondolkodtató.

Persze a remény hal meg utoljára, ráadásul a június még messze nem főszezon. A turisztikai szervezetek ráadásul igen optimisták. Az MTI például pár hete megszólaltatta Hoffmann Henriket, a Balatoni TDM Szövetség elnökét, aki azt mondta, hogy "az idei szezon jobb lehet a tavalyinál és július 15, illetve augusztus 15 között ki lehet tenni a megtelt táblát a Balatonra". Ez utóbbi mondjuk a szállodákra vonatkozik, és a Balaton mellett akadnak más szállástípusok is.

Balassa Balázs a tó körüli önkormányzatokat tömörítő Balatoni Szövetség elnöke, Szigliget polgármestere úgy nyilatkozott, hogy "idén a júniusi és júliusi kánikulás hétvégéknek köszönhetően a tavalyi év hasonló időszakával összevetve jelentős vendégszám növekedés tapasztalható a strandokon és az ott működő vendéglátók, szolgáltatóknál". Igaz, ez csak a hétvégre vonatkozik, a KSH pedig teljes forgalmat mér, de a szakadék a helyiek hurráoptimizmusa és a statisztikusok számai között igen jól látható.

Ismét gyorsult a szektor

Eltávolodva a Balatontól, a teljes hazai turizmust nézve kiderül, hogy, február és május között a vendégéjszakák számának növekedése folyamatos lassulást mutatott, júniusban azonban megfordult a trend, amint az a grafikonon is látható.

Húztak a gyógyszállodák, a kempingek viszont nem

A nyár első hónapjában eltöltött vendégéjszakák száma a 4 csillagos szállodákban nőtt a leginkább 17,7 százalékkal, de a panzíók is 16,3 százalékkal több forgalmat bonyolítottak. A kempingekben júniusban 2,6 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek a külföldiek és a magyarok együttvéve. Ez a szám ugyanakkor még változhat, mert, mint arról múltkor már részletesebben írtunk, a kempingek adatszolgáltatása a KSH felé időben nagyon elhúzódhat.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!