3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nem talált bizonyítékot arra, hogy több brókercég egyeztetve emelte volna meg 2006 szeptemberében a határidős piaci tranzakciós jutalékait, így a GVH megszüntette a kartellgyanúval indított eljárást.

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) 2006. szeptember 18-i hatállyal csökkentette egyes határidős tőzsdei termékek kötésegységeinek méretét. Ezzel egy időben több brókercég egyöntetűen 200-300 százalékkal megemelte a határidős tranzakciókból származó jutalék díjait.

A GVH gyanúja szerint alaposan feltehető volt, hogy az egységes jutalékemelésre a BÉT egy korábbi döntése miatt nyílt lehetőség. E döntés értelmében ugyanis a tőzsdén bármely szekcióban tevékenykedni kívánó brókercégnek a korábbi 5 millió forinttal szemben 30 millió forintos belépési díjat kellett megfizetnie. Feltehetővé vált, hogy e lépés miatt több külföldi és hazai vállalkozás nem tudott belépni a magyar piacra. A belépési feltételeket a BÉT kereskedelmi bizottsága, tehát közvetve a brókercégek dolgozták ki.

A GVH 11 brókercéget, valamint a Budapesti Értéktőzsdét vonta be a vizsgálatba. Érintett volt a Buda-Cash Brókerház, a Concorde Értékpapír, az Equitas Bróker, az Erste Befektetési Zrt., a Cashline Értékpapír, az Equilor Befektetési Rt., a HVB Bank Hungary, a Hamilton Tőzsdeügynökség, a Questor Zrt., a Magyar Takarékszövetkezeti Bank, valamint az Inter-Európa Bank.

A GVH végül nem talált bizonyítékot a kartellra. A közlemény szerint a díjváltozás időpontjának viszonylagos egybeesése adhatott ugyan gyanúra okot, azonban a GVH ellenkező bizonyíték hiányában életszerűnek tekintette, hogy a BÉT vezérigazgatójának kontraktus méreteket csökkentő határozata indokolta a díjváltoztatások időpontjának közeliségét.

A GVH vizsgálta azt is, hogy a BÉT egyszeri belépési díjainak megemelése alkalmas volt-e a befektetési szolgáltatók piacra lépésének megakadályozására. A börze az eljárás közben vállalásokat tett, így a GVH jogsértés megállapítása nélkül lezárta a BÉT elleni eljárást.

A tőzsde vállalásai értelmében az egyszeri belépési díj mértéke bármely szekcióba 2008. augusztus 1-jétől szekciónként nettó 10 millió forintra módosul. Amennyiben az új belépő három szekcióban kíván tagságot szerezni, és megfizeti ezek egyszeri belépési díját, azaz összesen 30 millió forintot, úgy a negyedik szekcióban belépési díj megfizetése nélkül szerezhet tagságot. A régi díjstruktúra alapján a 30 millió forint összegű egyszeri belépési díjat már megfizetett szekciótagok bármely szekcióba további díjfizetés nélkül beléphetnek.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!