2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre inkább úgy tűnik, hogy a 2008-as pénzügyi válság nem csupán a véletlenek szerencsétlen összejátszásának volt köszönhető. Az Egyesült Államok tőzsdefelügyelete által a JP Morgan ellen indított vizsgálat során a bank 154 millió dollárt fizetett a nyomozás leállítása érdekében, írja a Wall Street Journal.

Akárcsak korábban a Goldman Sachs, a JP Morgan is olyan értékpapírokat állított elő a jelzálogok értékpapírrá alakítása során, melynek kockázatait nem közölték a befektetőkkel, sőt azt agresszíven reklámozták, miközben annak az esésére játszottak.

A befektetési bank egyébként olcsón megúszta az ügyet, a Goldman Sachs ugyanis majd négyszer akkora, 550 millió dolláros büntetést kényszerült fizetni hasonló vádak miatt.

A mostani ügy során a Squared nevű CDO játszotta a főszerepet, melyek létrehozásában a Magnetar nevű hedge fund segédkezett, őket az eljárás a társaság közleménye szerint nem érinti, annak ellenére, hogy nagy összeget helyezett az adott értékpapírok shortolására.

Nem egyedi eset

Noha ebben az ügyben a Magnetar ellen nem indult eljárás, a befektetési alap működésével kapcsolatban felmerültek kétségek, így a tőzsdefelügyelet más ügyekben is vizsgálja a tevékenységét, így együttműködését a Merril Lynch-csel a Norma nevet viselő CDO létrehozásában.

A Squared befektetői között olyan intézményi befektetőket találunk, mint egyházi csoportok, vagy éppen a nyugdíjalapok. A tőzsdefelügyelet szerint a JP Morgan egyébként, hasonlóan a Goldman Sachshoz, azt állította, hogy az alap portfolióját független befektetési tanácsadó állította össze. A Squareden kívül a JP Morgan még a szintén általa kibocsátott Tahoma I után is fizetni kényszerült, emiatt 56 millió dollárral kárpótolta a befektetőit.

Az eset azt mutatja, hogy a nagy amerikai befektetési bankok sokszor tudták, hogy az általuk kibocsátott innovatív értékpapírok valójában értéktelenek, ugyanakkor talán azt is jelzi, hogy az amerikai tőzsdefelügyelet kezdi komolyan venni a CDO-k terén végzett vizsgálatait. Valószínűleg nem ez az utolsó ilyen esemény a wall streeti cégek életében, és a vizsgálatok folytatódása további sötét titkokra deríthet fényt a pénzügyi világ központjában.

Kosztolányi Bálint

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!