3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagyot drágult a cigi és a tömény pia.

A ma megjelent inflációs jelentés szerint a legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk drágultak tavaly júliushoz képest. A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján ebben a termékkörben átlagosan 5,2 százalékkal emelkedtek az árak egy év alatt.

Képünk illusztráció 

A hivatal néhány termék átlagos árát is közli az inflációs jelentéshez csatoltan. Megnéztük, mennyi pénzt kellett a boltokban hagyni egy éve, és mennyit most. Ebből az derül ki, hogy az önpusztító életmód nem csak az életet, de a pénztárcát is megrövidíti.

Egy üveg vodka például tavaly júliusban 2160 forintba került, egy hónapja viszont már csak átlagosan 2610 forintért lehetett beszerezni a palackját. Ez több mint 17 százalékos drágulásnak felel meg, vagyis messze felette van a teljes termékkörben kimutatott inflációnak.

Az úgynevezett ízesített szeszesitaloknál is mélyebben kellett a zsebbe nyúlni, hogy meg lehessen venni a portékát. Tavaly nyáron még elég volt átlagosan 762 forintot kitenni a pultra, most viszont már 834 forint kellett. Ez is több mint 8,5 százalékos drágulás.

A könnyebb, alacsonyabb alkoholtartalmú termékek fogyasztóit valamivel olcsóbban megúszták az árváltozást. A minőségi sörök ára például alig változott egy év alatt: 217 forintról 219 forintra emelkedett az áruk. Az egyszerű világos sörért tavaly 189 forintot kellett fizetni, idén 193 forintot.

A borok ára pedig konkrétan csökkent ebben az időszakban. A statisztikai hivatal ugyan csak az asztali minősítésnek megfelelő termékeket listázza - vagyis a prémium borok áralakulásáról innen nem alkothatunk képet - de ebben a fogyasztói körben elégedetten konstatálhatják, hogy a 1,5-2,0 literes fehér borért a tavalyi 576 forint után most elég 567 forintot fizetni, míg a vörösért 627 forint helyett 607 forintot. Ennek persze a termelők biztos nem örülnek annyira, mint a fogyasztók.

Ami pedig a dohányosokat illeti, a vizsgált három termék - Sopianae, Multifilter, Symphonia - esetében egyaránt elmondható, hogy ma már 1000 forint alatt nem lehet beszerezni egy doboz cigit. Tavaly a Sopianae még 998 forint volt, most 1090 forintot jegyeztek fel a KSH munkatársai. A Multifilterért 1040 forint elég volt egy éve, de aki most megy be egy nemzeti trafikba, 1130 forintot készítsen ki a vásárlásra. A Symphonia pedig 990 forintról 1050 forintra drágult.

A dohánypiacról azt mindenképpen érdemes tudni, hogy itt a fizetendő összeg alakulása nem a kereskedőkön múlik, az alkalmazható kiskereskedelmi árak listáját a Nemzeti Adó- és Vámhivatal teszi közzé. De az alkoholnál is alapvetően a jövedéki szabályozás mozgatja az árakat.

Az állam ezzel két legyet üt egy csapásra: több adóbevételhez jut a költségvetés, miközben cigiről, rendszeres alkoholfogyasztásról leszokók az állami népegészségügyi program mutatóit javítják.

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!