3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Habár az elmúlt 10 évben Magyarország valóban erősen lemaradóban van a térségtől, ám szerintem a közgazdászok többsége jelentősen túlbecsli a hazai és a lengyel/szlovák/cseh gazdaság növekedési potenciálja között a különbséget.

Az alábbi cikkben két hasznos ábra is van, ami segít erre rávilágítani:

//www.portfolio.hu/gazdasag/az_etatizmus_50_arnyalata.10.195900.html

Az első ábra alapján azt láthatjuk, hogy miközben 2006 óta a lengyelek és a szlovákok bő 20%-kal növelték a GDP-t, mi a 2006-os szint alatt vagyunk (egyébként a szlovének ugyanolyan rosszul állnak mint mi, a csehek pedig alig nőttek).

Azonban a 2. ábra már megmutatja, hogy volt legalább egy fontos különbség: miközben a többi ország a válság alatt fiskális élénkítést hajtott végre, és a 2006-13-as időszak alatt általánosságban véve is nőtt a költségvetésük hiánya, addig Magyarország hatalmas kiigazítást hajtott végre. Habár a fiskális multiplikátorokról örökké fog tartani a vita, az biztos, hogy az óriási hazai kiigazítás önmagában több százalékpontot levont a GDP-növekedésből (itt aztán mindenki tippelgethet hogy ez a szám pontosan mennyi, 3 és 10% között valószínűleg bármi lehet).

Azaz, a kiigazítások nélkül valószínűleg Magyarország is nőtt volna úgy mondjuk, mint Csehország. És a történetnek itt még nincs vége. Magyarországon - a világ legtöbb országától eltérően - hatalmas "deleveraging" zajlott le, azaz a vállalatok és magánszemélyek erőltetett ütemben fizették vissza a hiteleiket. 2006 vége óta nettó 1300 milliárd forintnyi hitelvisszafizetés ment végbe, 2009 óta pedig több, mint 5000 milliárd! Ezek elképesztő számok. Eközben például Lengyelországban 366 milliárd zlotyról 958 milliárd zlotyra nőtt a banki hitelek állománya! (//www.nbp.pl/homen.aspx?f=/en/statystyka/bilans_skons/bilans_skons.html), azaz a GDP 40%-ának megfelelő új hitel áramlott a gazdaságba.

Természetesen arról is lehet vitatkozni, hogy a hitelkiáramlás/hitelvisszaszívás pontosan mekkora hatást gyakorol a növekedésre (és erre is erősen eltérő becslések léteznek), de az bizonyos hogy a hazai növekedésre negatívan hatott a folyamat, míg az egyéb közép-európai országokra pozitívan/semlegesen. Ha ezt is hozzáadjuk a képhez, akkor véleményem szerint azt látjuk, hogy Magyarország növekedési potenciálja egyáltalán nem olyan kirívóan alacsony a térséghez képest, és az elmúlt nyolc éves lemaradásának fő oka a banki hitelvisszaszívás és a költségvetési kiigazítás volt, a közgazdászok pedig több ciklikus tényezőt is összetévesztenek a strukturális faktorokkal.

A jelenlegi gazdaságpolitika centralizáló, voluntarista, versenyellenes hatása erősen negatív a gazdaság teljesítményére, ám úgy látom, hogy ennek ellenére éves 2-3% növekedésre tartósan képes lehet az ország. Megfelelő gazdaságpolitikával ennél jóval nagyobb szám, akár a Matolcsy által vizionált 5-6-7% sem lenne elérhetetlen!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!