Cser Ágnes beszélt arról is: a kötelező magánnyugdíjpénztárak óriási terhet jelentenek az országnak, "nemhogy hoznak, hanem elvisznek".
Hozzátette: a nemzetközi munkaügyi szervezet 2005-ös regionális jelentésében már az szerepel, hogy hiba volt kényszeríteni a volt szocialista országokat a társadalombiztosítási rendszereik privatizálására.
Ha a kormány ratifikálja a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet társadalombiztosításra vonatkozó egyezményét, akkor megteremtődik a helyzet a kötelező magánnyugdíjpénztári törvény felülvizsgálatára - mondta.
Cser Ágnes szólt arról is, hogy az Európai Unión belül különösen hátrányban vannak a roma kisebbséghez tartozók.
Közölte: a NEK szakértői úgy gondolják, hogy "a roma és a fehér (...) mélyszegénységben élő rétegeknek" egységes bánásmódban kell részesülniük.
Kiss József szakértő a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: nem tartható az elmúlt évtizedeknek az a gyakorlata, hogy a szociális ellátórendszerek maradék elven részesülnek a költségvetési maradványból.
Kiemelte azt is: a közigazgatás és az államigazgatás kormányhivatalokba való átalakítása az egyik oldalról ésszerű centralizáció lehet, azonban a NEK szerint vigyázni kell arra, hogy az átalakítás ne vezessen a társadalombiztosítási ágazatok felmorzsolódásához.
Mint mondta, a NEK azt kéri a kormánytól, hogy alakítsa át, szervezze újjá a társadalombiztosítási rendszereket.
Buza Domonkos, a Magyar Mentálhigiéniás Szövetség elnöke azt emelte ki, hogy az emberi életnek középpontba kell kerülnie minden szakpolitikában.
MTI