"Miért nincs tőkepiac Magyarországon - legalábbis a környező országokhoz képest?". Ezzel a költői kérdéssel kommentálta Jaksity György, a Concorde Értékpapír Zrt. ügyvezető igazgatója szerdai sajtótájékoztatóján a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) indexének (BUX) idei teljesítményét.
Marginális szerepben a BÉT
Móró Tamás, a cég elemzője hozzátette: a BUX idén "nullás teljesítményt" produkált, amivel Magyarország - csupán Romániát megelőzve - a régió utolsó előtti helyét foglalja el. A szakember tapasztalatai szerint a magyar értékpapírok a nemzetközi portfoliókban alulsúlyozottak, a befektetők negatívan ítélik meg a hazai piacot, s nem látnak esélyt a helyzet gyors megváltozására. Ráadásul egyelőre nincs a porondon olyan újabb nagyvállalat, amely megjelenne a BÉT-en. Így összességében "a magyar részvénypiac kezdi elveszíteni jelentőségét" – figyelmeztetett a szakember.
Az elemző szerint a részvénypiacot a jelenleg 7,5 százalékos jegybanki alapkamat csökkentése, valamint a gazdasági növekedés ütemének felgyorsulása mozdíthatná ki a holtpontról. Igaz, a kamatvágás - összességében bizonytalan hatása miatt - tavasz előtt nem lenne célszerű, tette hozzá Samu János.
Utóbbi elemző úgy véli: addig a Magyar Nemzeti Bank az inflációs várakozásokkal tud hatni a piacra, például "lehűtheti" a munkavállalói igényeket a jövő évi béremelésekről jelenleg is zajló tárgyalásokon.
A Richterben és a Molban bízhatunk?
A Concorde elemzői jövőre stagnálást vagy akár enyhe visszaesést prognosztizálnak az értékpapírpiacon hozamok és árfolyam tekintetében. Ez alól kivételt a Richter és a Mol jelenthet, amelyek "az év magyar sztorijai lehetnek", válaszolta újságírói kérdésre Móró Tamás. Mint mondta, az OMV-Mol a napokban újabb menetéhez érkezett „boxmeccse” a részvénypiac szempontjából nagyon fontos történet.
Ami a Richert illeti, a vállalat "az eddigi kis lépések után egy nagyra szánta el magát" (társul a lengyel Polpharmával), s így nagy regionális multicéggé nőheti ki magát. Ez önmagában pozitívum, viszont a megvalósítási kockázata nagy, tette hozzá Móró Tamás.
Az elemző szerint nemzetközi szinten az idén hatalmasat fejlődő kínai tőzsde is "jó sztori lehet", annál is inkább, mivel a kínai kormány - tekintettel az olimpiára - valószínűleg amúgy is "korrigálná" az esetleges negatív kilengéseket. (Utóbbira egyébként épp idén februárban volt példa, amikor a kínai tőzsde tíz százalékot esett. Bár a piacok eleinte hisztérikusan reagáltak, végül talpra álltak.)
Részvénypiaci szempontból az év nyertesének a fejlődő piacok számítanak, Kína mellett például Ukrajna, Szlovénia és Törökország. A legnagyobb vesztesek közé pedig Japán és Írország tartozik: a zöld szigeten például 20-25 százalékkal esett a tőzsdeindex.
Visszatérve hazánkhoz, Samu János több negatív tényezőre is felhívta a figyelmet. Egyrészt a nettó export hozzájárulása a GDP-hez csökkenni fog, elsősorban a kedvezőtlen világgazdasági környezet miatt.
Gyatra növekedési kilátások
Szintén nem ad okot bizakodásra, hogy - az elemző szerint - az eddigi kormányzati intézkedéseknek 2007-2008-ban "kifut a hatásuk", azaz a kormány kiadáscsökkentő tételei megalapozatlanok. Példaként említette, hogy a közszférában nem láthatók további leépítések jelei, így az erre a szektorra tervezett költségcsökkentés kérdéses.
Samu János kiemelte, hogy itthon a reformok egyelőre nem folytatódnak, a költségvetési hiány 2009-ig négy-öt százalék körül alakulhat, azután viszont további javulása bizonytalan.
A "gazdaság növekedési kilátásai gyatrák", a növekedést a megszorító csomag és a romló nemzetközi konjunktúra is gátolja. Összességében a magyar piac lemaradóban van, tette hozzá az elemző.
Concorde: 300 milliós bukta
A kiigazításoknak a Concorde is megfizette az árát. "Az adóemelések révén az állam mintegy 300-350 millió forintot vett ki a zsebünkből, az ország fejlődését azonban még csak szórványosan érzékeljük" - jegyezte meg némi éllel Jaksity György.
A cég nem konszolidált nyeresége ennek nyomán a tavalyi 1,9 milliárd forintról idén 1,6 milliárdra csökken. A forgalom enyhén bővült, a jutalékszint viszont jelentősen csökkent, így az árbevétel változatlan maradt, fűzte hozzá az igazgató.
W. B.
Menedzsment Fórum