4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Pozitív, hogy Magyarországnak legalább vannak tervei, de ezek talán túlságosan is ambiciózusak, kockázatos a megvalósításuk - vélik nagy befektetési bankok kelet-európai elemzői. Egy pénteki konferencián elhangzott, hogy a kormány intézkedései fájni fognak, kérdés, hogy végigviszik-e ezeket a fájdalmas intézkedéseket. Mfor.hu-háttér.

"A Széll Kálmán Terv valóban segít a fiskális fenntarthatóság elérésében, előfeltétele a jövőbeli növekedésnek, de nem elégséges ahhoz" - mondta a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) pénteki konferenciáján Irina Ivaschenko, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) magyarországi képviselője. A vezető nyugat-európai és amerikai bankok elemzői egyetértenek azzal, hogy jó irányba indultunk, de a csomag kulcsa a megvalósítás lesz szerintük.

A korábbinál lassabb a kilábalás

"Egyértelmű, hogy az európai fellendülés jelenleg nehézkesebb, mint a korábbi válságok után. Ennek oka, hogy fiskális konszolidációra van szükség, ami lassítja a növekedést, illetve a bankrendszernek ki kell egyensúlyoznia a mérlegét" - emelte ki a konferencián Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára.

Kármán szerint a fenti folyamat rossz hír Magyarország számára is, mivel hazánk erősen integrálódott az európai gazdaságba, így most kevesebb külső növekedési hatásra számíthatunk. Az államtitkár szerint kulcsfontosságú, hogy minél nagyobb részt hasítsunk ki az európai exportpiacból, ehhez elengedhetetlen a relatív versenyképességünk javítása. Az NGM szakembere szerint a magyar gazdaság alapvető problémája az alacsony foglalkoztatási ráta, ezért nem volt elvárható középtávon az erőteljes növekedés.

"Az élőmunka adóterhelésének csökkentése elengedhetetlen a munkaerőpiac megerősödéséhez, eddig sok formában támogatott volt az, ha valaki nem dolgozott, a munkaerőpiaci juttatások nélkülözték a hatékonyságot" - emelte ki Kármán. Szerinte támogatni kell az atipikus foglalkoztatási formákat, a részmunkaidős foglalkoztatást, a kormány intézkedései áttörést jelenthetnek a munkaerőpiacon, növelhetik a foglalkoztatást és határt szabhatnak az egységnyi munkaerőköltségeknek.

"A növekedés szempontjából Magyarország nincs a teljesen lemaradók táborában Európában, de a legjobbak közé sem fér be" - emelte ki Irina Ivaschenko. Az IMF magyarországi képviselője hozzátette: a Széll Kálmán terv intézkedései önmagukban nem elégségesek a jövőbeli növekedéshez. Szerinte a kormány tervei még nagyon sok munkát igényelnek, a szociális reform végrehajtásakor pedig védeni kell azokat, akik a legsérülékenyebbek. Ivaschenko szerint az egész terv kulcsa a megvalósítás lesz, ami nem lesz egyszerű, ugyanis nagyon ambiciózus a terv.

Ash: fájni fog

"Az elmúlt időszakban egyértelműen javult Magyarország nemzetközi megítélése. Nincs szükség új eszmére, nem kell új dolgot kitalálni, csak végre kell hajtani azt, amit a kormány bejelentett" - mondta Raffaella Tenconi, a Bank of America-Merrill Lynch feltörekvő piaci elemzője a nemzetközi szakértők panelbeszélgetésében.

A növekedés kulcsa nem a német gazdaság, mint ahogy sokan gondolják, hanem a külföldi tőkebefektetések - emelte ki Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) elemzője. Hozzátette: megdöbbentő, hogy a régió minden országában összeomlottak ezek a tőkebefektetések, és azóta sem álltak talpra, hiszen sok cég már Ázsiában, Afrikában és Latin-Amerikában keres befektetési lehetőségeket.

Az RBS szakembere szerint azok az országok lesznek a nyertesek, melyek a legversenyképesebb környezetet teremtik a legalacsonyabb adókulcsokkal és a legnagyobb következetességgel. "Magyarországnak legalább van egy terve, még ha az ambíciózus is. Ez a terv hihetetlenül radikális és hihetetlenül fájdalmas lesz, nem lesz könnyű menet" - emelte ki Ash. Az elemző hozzátette: neki személy szerint sokáig a horvátok tervei tetszettek a legjobban, de most mintha Magyarország átvette volna ezt a helyet.

"Magyarország jó irányba indult, a csomag kétharmadának végrehajtása már elég lehet a növekedés stabilizálásához, amire kevés ország volt képes Európában" - emelte ki Pasquale Diana, a Morgan Stanley vezető elemzője. Ugyanakkor ő is hangsúlyozta, hogy a kockázatok léteznek, hiszen hazánk adóssága még mindig nagyon magas. Szerinte nagyon sok fiskális megszorítást hoz a jövő év, amik negatív hatással lesznek a növekedésre is, emellett kockázatos, hogy megkérdőjeleződik a politikai akarat a kormányban, hogy a fájdalmas lépéseket végrehajtsa. "Nagy kérdés lesz majd például, hogy a munkaerőpiacra belépők kapnak-e munkát, hiszen az nem megoldás, ha munkanélküliként jelennek meg a piacon" - emelte ki Diana.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!