"Tárgyalhatunk a módozatokról, az adósság átütemezéséről, de az vitán felül áll, hogy Görögországnak tiszteletben kell tartania a monetáris unió szabályait, mert lehetetlen alapjaiban megváltoztatni a dolgokat" - jelentette ki Johan Van Overtveldt belga pénzügyminiszter egy sajtónyilatkozatában.
Az a tény, hogy Overtveldt kész fontolóra venni bizonyos változtatásokat a görög pénzügyi mentőprogramban az azt elutasító Sziriza győzelme fényében, arra utal, hogy már nem megkérdőjelezhetetlen a megszorításokat mindenképpen előtérbe helyező politika - állapította meg az AP amerikai hírügynökség.
David Cameron brit kormányfő azt írta a Twitteren, hogy "a görög választások bizonytalanságot fognak kelteni Európában. Emiatt kell Nagy-Britanniának ragaszkodnia a saját tervéhez, biztonságot teremteni belföldön."
Az Egyesült Királyság uniós tagsága az egyik fő téma lesz a májusi brit parlamenti választások kampányában.
Az Európai Parlament szocialista frakciója vízválasztónak tekinti a Sziriza győzelmét. "Nem tabutéma többé a görög adósság újratárgyalása" - állapította meg Gianni Pittella, az EP szocialista frakcióvezetője.
Az EP kereszténydemokrata, jobbközép irányzatú néppárti frakciójának német delegációvezetője, Herbert Reul viszont elutasította a görög adósság részleges elengedésének a gondolatát.
Jens Weidmann, a német jegybank elnöke azt mondta: reméli, hogy az új görög kormány nem tesz teljesíthetetlen ígéreteket. Amíg Görögország nem teszi rendbe pénzügyeit, addig a mentőprogram bármilyen megváltoztatásának csak rövid távú hatása lehet - tette hozzá.
Michel Sapin francia pénzügyminiszter ugyanakkor már korábban is azon a véleményen volt, hogy az EU-nak nyitottnak kell lennie a tárgyalásokra arról, hogy vagy ütemezzék át a görög adósságot, vagy hosszabbítsák meg a segélyprogram határidejét.
Elemzők szerint a görög választási eredmények következményeként az Európai Uniónak kompromisszumot kell találnia a Szirizával, és olyan engedményeket kell tennie, amelyeket több ország, például Németország is, nehezen fog lenyelni. Az egyik meg nem nevezett elemző szerint "lesz sok feszült pillanat" Athén és Brüsszel között, egy másik szerint "nem lehet megúszni a görög program újratárgyalását".
Az EU reakcióinak első jelei már hétfőn látszanak majd az eurózóna pénzügyminisztereinek tanácskozásán, amelyen a fenntarthatatlan görög adósságszint lesz a fő téma.
MTI