5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A gazdasági és társadalmi szereplők közötti bizalom helyreállításának a fontosságát emelték ki többen is azon a hétfői brüsszeli sajtótájékoztatón, amelyet az európai uniós háromoldalú érdekegyeztetési csúcstalálkozó után tartottak az EU-intézmények vezetői, valamint a munkaadók és a szakszervezeti szövetségek képviselői.

Herman Van Rompuy, az uniós tagországok állam-, illetve kormányfőit tömörítő testület, az Európai Tanács elnöke - aki vasárnapra hívta össze tanácskozásra a 27 tagállam csúcsvezetőjét -, maga is azt hangsúlyozta az újságíróknak: az EU-intézmények vezetése "hetek óta dolgozik azon az átfogó csomagon, amelynek célja, hogy növelje a bizalmat a pénzügyi szektorban, a nyomás alá került országok szuverén (adósság)kötvényei iránt".

Van Rompuy szerint a bizalomhiány következményeit leginkább a gazdasági növekedési és a foglalkoztatási mutatókon lehet lemérni. A pénzügyi stabilitás biztosítása kulcsfontosságú a gazdaság talpra állításához - tette hozzá.

José Manuel Barroso, az EU legfőbb javaslattevő és végrehajtó intézményének, az Európai Bizottságnak az elnöke - a háromoldalú tanácskozás kapcsán írásban közzétett állásfoglalásában - felhívta a figyelmet arra, hogy a magas munkanélküliség miatt főként a fiatal korosztály háborog. Az általa vezetett Bizottság ezért most kifejezetten arra szólítja fel a tagállamokat, hogy keressék a hatékonyabb válaszokat a fiatalok munkanélküliségére.

A sajtótájékoztatón erre újra visszatért Barroso, és felvetette, hogy a fiatalok munkához juttatása érdekében mobilizálni kellene az Európai Szociális Alap forrásait is.

"Talán a bizalom az a tőke, amire a legnagyobb szükség van most Európában" - visszhangozta Barroso a rendezvény mások által is megfogalmazott fő üzenetét.

Az Európa Bizottság elnöke kitért arra, hogy a pénzügyi szektornak "az eddiginél nagyobb mértékben kell hozzájárulnia a közjóhoz". Felhívta a figyelmet arra, hogy "az európai adófizetők jelentős támogatást nyújtanak a pénzügyi szektornak", amit szerinte viszonozni kellene. Külön megemlítette a pénzügyi tranzakciók megadóztatásának szükségességét.

Barroso kifejtette, hogy az általa vezetett testület nem akarja büntetni a bankokat, hiszen fontosnak tartja az erős bankszektor meglétét. De úgy vélekedett, hogy a bankok az eddigiek során felelőtlen magatartást tanúsítottak, sőt - tette hozzá - a pénzügyi szektorban e felelőtlenség egyes esetekben bűncselekményi jelleget is öltött, és ez tovább szerinte nem folytatható.

A tanácskozáson Andor László, a foglalkoztatási és szociális ügyek, valamint a társadalmi összetartozás kérdéseinek EU-biztosa arról beszélt, hogy a gazdasági talpra állásnak kéz a kézben kell haladnia a munkahelyteremtéssel. A biztos szerint a szerkezeti reformok gyorsításával, a kormányzás javításával, a gazdaságpolitikai koordináció erősítésével párhuzamosan arra is figyelni kell, hogy megfelelő egyensúlyban legyen egymással a költségvetési konszolidáció és a növekedésösztönző, munkahelyteremtő politika.

Philippe De Buck, a BusinessEurope európai vállalkozói szövetség vezérigazgatója az általa képviselt munkaadók nevében az euró megmentését helyezte az első helyre a tennivalók sorában. Másodikként kiemelte az európai szintű gazdasági kormányzás megteremtésének fontosságát, harmadikként pedig a gazdasági növekedésösztönző lépések igényét. Ezek sorában említette a foglalkoztatáspolitika, illetve a nyugdíjreform kérdéseit.

Bernadette Ségol, az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) főtitkára a sajtótájékoztatón aggodalommal szólt a recesszió veszélyéről. Szerinte a bankok az elmúlt években ismét nyereséget könyvelhettek el, de ez ismét csak az osztalékok kifizetésének növekedéséhez vezetett. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kormányok most az átlagemberek kontójára finanszírozzák a bankok újabb feltőkésítését, ami költségvetési hiánynöveléssel jár. A nemzeti költségvetések egyensúlyba hozását a szakszervezeti vezető szerint a most - például Görögországban - erőltetettnél sokkal hosszabb időre elnyújtva kellene megkísérelni.

A társadalmi párbeszédnek folytatódnia kell minden szinten - mondta nyomatékkal Bernadette Ségol, és aláhúzta, hogy ezt a párbeszédet nemzeti szinten sem szabad sehol felszámolni. Megállapította, hogy ezzel kapcsolatban súlyos problémájuk van a szakszervezeteknek.

"Nevezetesen Magyarországon, a Cseh Köztársaságban, Szlovákiában és Romániában súlyos támadásokat intéznek a társadalmi párbeszéd intézményei és a kollektív szerződések ellen" - jelentette ki.

A munkaadókat képviselő De Buck és a munkavállalói oldal nevében megszólaló Ségol eltérően vélekedett az Európai Bizottság által is szorgalmazott "flexicurity" fogalmának szükséges tartalmi elemeiről. Ez az angol szó a rugalmasság (flexibility) és a biztonság (security) összekapcsolásából keletkezett. A "biztonság" kívánalma alatt azonban - derült ki a sajtótájékoztatón - a munkaadók elsősorban azt az igényt értik, hogy a munkásnak legyen biztos a szaktudása, a szakszervezetek viszont azt is, hogy cserébe ezért járjon biztonságos megélhetés.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!