3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A súlyos hiánnyal küszködő közfinanszírozás rendbetétele a központi eleme az új brit kormány jogalkotási programjának, amelyet keddi, hagyományos pompával megrendezett trónbeszédében ismertetett hivatalosan II. Erzsébet királynő.

A  konzervatív-liberális kormány által összeállított, az uralkodó által londoni parlament felső kamarájában, a Lordok Házában felolvasott törvénykezési vázlat szerint a koalíciós kabinet "első prioritása" lesz a strukturális költségvetési hiány csökkentésének gyorsítása.

A május 6-ai parlamenti választások után megalakult brit kormány a márciussal zárult 2009-2010-es pénzügyi évről - a minap feljavított statisztikai adatok ellenére is - a hazai össztermék (GDP) 11 százalékát valamivel meghaladó államháztartási hiányt örökölt. A helyzetet nehezíti, hogy a brit gazdaság kikeveredett a rekord hosszúságú, hat negyedévi recesszióból, de a tavalyi negyedik negyedévben beindult növekedés egyelőre igen vérszegény, és elemzők attól tartanak, hogy az esetleges radikális deficitcsökkentés az újabb recesszió kockázatával járhat.

George Osborne pénzügyminiszter a hét elején hatmilliárd fontot  meghaladó deficitcsökkentési tervet jelentett be erre a pénzügyi évre, ám  ez eltörpül a citybeli elemzői kör által szükségesnek tartott szigorítás mértéke mellett.

Az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző központ, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) nemrégiben kiadott átfogó prognózisa szerint hozzávetőleg 100 milliárd fontos (több mint 30 ezer milliárd forintos) költségvetési kiigazítást kell végrehajtania az új brit kormánynak ahhoz, hogy középtávon fenntartható legyen a brit államháztartás finanszírozása.

Az uralkodó által felolvasott tervezetben szerepelt a Költségvetési Felelősség Hivatalának létrehozása. Ez az intézmény a kormány által már korábban ismertetett tervek alapján független ellenőrző szerv lesz, és fő feladatai közé tartozik, hogy átvegye a makrogazdasági előrejelzések elkészítését.

George Osborne pénzügyminiszter minapi sajtóértekezletén kijelentette: az új hivatal életre hívásával nehezebbé válik "a számok megpiszkálása" a mindenkori kormány részéről.

A királynő által kedden ismertetett program alapján a kormány igyekszik ösztönzőkkel és szigorral átterelni a társadalom munkaképes korú, de gazdaságilag nem aktív tagjait a szociális ellátó rendszerből a munkapiacra. A tervezetben erről - egyelőre részletek nélkül - csak annyi szerepelt, hogy a munkakeresők támogatásban részesülnek, ám akik visszautasítják a felkínált munkalehetőségeket, "szankciókra" számíthatnak. Ez utóbbiak mibenléte egyelőre nem ismert.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!