5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A legtöbb euróövezeti gazdaság adósprofiljának kilátása stabil, ám a valutaunió egészének kilátásait rontja a hosszasan elhúzódó defláció lehetősége, és a Grexit kockázata, vagyis Görögország esetleges távozása az euróövezetből - áll a Moody's helyzetértékelésében.

A nemzetközi hitelminősítő szerint a szuverén adósminőség tavaly stabilizálódott az euróövezetben. Ezt jelzi, hogy a Moody's besorolási listáján a 19 euróövezeti gazdaság közül 15 stabil kilátású adósosztályzattal szerepel.

Spanyolország és Litvánia államadós-besorolásaira a cég felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást tart érvényben, Franciaország osztályzati kilátása ugyanakkor negatív, Görögország mélyen spekulatív, "Caa1" besorolását pedig a Moody's leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alatt tartja.

A ház 2015-re 1,1 százalékos, jövőre 1,3 százalékos növekedést vár az euróövezetben, megjegyezve, hogy ezekkel az ütemekkel a valutaunió továbbra is a "szerény növekedéssel" jellemzett térségek közé tartozik.

Kathrin Muehlbronner, a Moody's alelnöke és vezető adósminőségi elemzője, a cég új előrejelzését készítő stáb vezetője hangsúlyozta, hogy a hitelminősítő várakozása szerint az euróövezeti gazdaságok zöme az idei évet deflációban tölti, és ezekben az országokban csak 2016-ban tér vissza a pozitív infláció. A Moody's alelnöke szerint a nagyon alacsony infláció és a gyenge nominális gazdasági növekedés közepette - főleg, ha ez a környezet hosszú ideig fennmarad - még nehezebb lesz az adósságteher csökkentése a súlyosan eladósodott eurógazdaságokban, sőt a közadósság-ráták folyamatosan tovább emelkednének a legtöbb euróövezeti gazdaságban, és még 2018-ban sem lenne nyoma stabilizációnak, még kevésbé e folyamat visszafordulásának.

A cég által kidolgozott alternatív, kedvezőtlen forgatókönyvben az átlagos egész évi euróövezeti infláció 2015-ben és 2016-ban is mínusz 1 százalék lenne, és a valutauniós növekedést az alapeseti előrejelzéshez képest 0,5 százalékpontos negatív sokk érné.

A Moody's modellszámításai szerint ebben a helyzetben Olaszország GDP-arányos államadósság-rátája 2018-ban az alapesetben várt, 130 százalékot épphogy meghaladó szint helyett elérné a 140 százalékot, Franciaország és Spanyolország adósságrátái pedig a jelenleg valószínűsített, valamivel 100 százalék alatti érték helyett 110 százalék felé tartanának.

A Moody's a másik fő kockázattal, a Grexittel kapcsolatban hangsúlyozza, jóllehet a görög kormány és a hivatalos euróövezeti hitelezők közötti konfrontációnak - a többi eurógazdaság megerősödött adósminőségi alapmutatói és a pénzügyi szektorok görögországi kitettségeinek jelentős csökkenése miatt - egyelőre nincsenek járványos terjedési hatásai, ha azonban Görögország elhagyja az euróövezetet, vagy ha egy ilyen fejleménynek megugrik a kockázata, az súlyos következményekkel járna az egész euróövezetre.

Még ha a közvetlen pénzügyi hatás korlátozott maradna is, egy euróövezeti tagország távozása a kifejezetten felbonthatatlannak tervezett valutaunióból óhatatlanul kérdéseket vetne fel több más eurógazdaság távozásának lehetőségével kapcsolatban, és a piaci szereplők azt firtatnák, hogy az euróövezet további bomlását milyen jellegű nyomások idézhetnék elő - fogalmaznak keddi elemzésükben a Moody's londoni szakértői.

A cég szerint e forgatókönyv megvalósulása esetén ismét az európeriféria gazdaságai lennének a legsebezhetőbbek a finanszírozási piacok irányából kiinduló járványtól. A Moody's szerint a legnagyobb euróövezeti hitelfelvevők közül különösen Olaszország és Spanyolország lenne kitéve e járványhatásnak.

Ráadásul a politikai kockázat sem korlátozódna Görögországra. A kormányzás próbájának még ki nem tett, új pártok felemelkedése azt jelzi, hogy az eurógazdaságok egyre inkább belefáradnak a kiigazításba, és e pártok térnyerése visszaveti a kormányok hajlandóságát szerkezeti reformok és a további államháztartási kiigazítás végrehajtására - áll a Moody's elemzésében.

A cég szerint, ha Görögország után más euróövezeti országokban is olyan pártok aratnának választási győzelmet, amelyek elvetik az euróövezeti válságkezelés kulcselemeit, az ismét felvetné azt az alapvető horderejű, megválaszolatlan kérdést, hogy az euróövezeti tagállamok a monetáris unió mellett készen állnak-e a költségvetési unió megteremtésére is.

A Grexit lehetőségét más nagy londoni házak is egyre nagyobb kockázatnak tartják.

Az egyik legnagyobb citybeli gazdasági elemzőház, a Capital Economics erről összeállított legújabb helyzetértékelése szerint most már 50 százaléknál nagyobb a valószínűsége Görögország távozásának az euróövezetből.

A ház szerint a görög eurótagság megszűnésének ideje egyelőre bizonytalan, de az biztos, hogy Görögország jelenlegi gazdasági és pénzügyi helyzete fenntarthatatlan.

A Capital Economics elemzői szerint a távozást követő kezdeti piaci felfordulás után azonban Görögországnak "sokkal jobb dolga lenne" az euróövezeten kívül.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!