3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Zsiday Viktor alapkezelő ezúttal a legfontosabb, aktuális tényeket szedte össze a piacról.

Tények rovatunk következik:

- Két és fél éves csúcsra száguldott az euró a kírmi válság, az európai deflációs környezet és a vártnál jobb amerikai adatok ellenére. Erről már írtam pár napja: minden bizonnyal a stabilan nagy folyó fizetési mérleg többlet és az európai részvényekbe áramló pénz mozgatja felfelé. Egyébként erős korreláció van a nagyobb periféria tőzsdék (olasz, spanyol) teljesítménye és az EURUSD között.

- Ehhez kapcsolódik, hogy a héten közel hároméves csúcsra emelkedett az olasz tőzsdeindex.

- Mind az olasz, mind a spanyol állampapírok hozama többéves mélypontra került. A fenti három tényezőt összegezve azt látjuk, hogy az európai fellendülés/talpraállás folytatódik, ahogyan az várható volt, és a "szembeszél" (fiskális megszorítás, gazdaságpolitikai töketlenkedés, bankok helyreállása, monetáris kondíciók) csökkenésével valószínűleg erősödni fog. Ez pozitív az európai perifériára és az euróra továbbra is.

- Magyarországon a forint nem tudott erősödni, továbbra is nagyjából a 310-15-ös sávban maradt. Mivel az MNB devizatartalékai vagy 300 millió euróval csökkentek februárban, nem lehetetlen, hogy a 315-ös szintet ők őrizték, és miniintervenciókat hajtottak végre. Ezzel nincs is semmi baj, az viszont jelentősebb probléma, hogy számos feltörekvő országban kamatot emeltek, nálunk meg még mindig a csökkentésrel beszélünk. A feltörekvő hozamok piacán Magyarország egyre rosszabbul áll, és emiatt folytatódni fog valószínűleg a forintra nehezedő nyomás. Még nagyobb baj, hogy a QE-pénzek által felpuffasztott feltörekvő országokból el fog indulni a tőkekivonás, mert az ezekbe fektető befektetési alapok visszatekintő hozama éves szinte mostmár kezd negatívba csúszni, ez pedig egy önerősítő ciklust indíthat be: a negatív hozam miatt a végbefektetők kiveszik a pénzt az alapból, amelynek emiatt kötvényeket (pl. magyar államkötvényt) kell eladnia, ami miatt ezeknek a kötvényeknek az ára esik, ami miatt az alap hozama még rosszabb lesz és így tovább. Úgy tűnik pl. a Templeton alapok esetén ilyen fordulópont környékén vagyunk, ami miatt az eddig stabil magyar kötvénypiacon nagyon gyorsan csúnya világ tud kialakulni. A forint/magyar kötvények kilátásai emiatt továbbra is borúsak szerintem. Egyébként a külföldiek idén 400 mrd Ft-tal csökkentették magyar állampapírállományukat, másfél éves mélypontra csökkentve kitettságüket. Ez komoly figyelmeztető jel, az MNB-nek észre kéne vennie...

- Mindenkori maximumon az amerikai tőzsdeindexek: az olcsó pénz és a gazdasági fellendülés együttes hatására tombol a bika. Figyelmeztető jel azonban, hogy annyi új kibocsátás van, amennyi 2007 óta nem volt. A sok IPO után jellemzően rossz tőzsdei hozamok szoktek lenni. A nagy veszély az amerikai tőzsdére az amerikai kamatemelés, amely szerintem még idén elindulhat. Az idei év nagy meglepetése lehet, hogy megerősödik a béroldali nyomás a gyors fellendülés miatt az Egyesült Államokban, amire a Fed-nek hirtelen kell reagálnia.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!