3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Azt könnyű belátni, hogy a forint gyengülése Orbán Viktor ellentmondásos politikai lépéseire adott reakció - vezeti fel a hét grafikonját a Financial Times cikke.

A Financial Times hasábjain belül ezen a héten a forint euróval szembeni árfolyam alakulásával foglalkozik, és megmutatja, hogy az uniós csatlakozás óta eltelt időben hogyan is alakult az árfolyam. Mindezt összeveti a velünk egy időben csatlakozó Lengyelország és Csehország fizetőeszközével.

A portál által készített diagram jól tükrözi a forint hosszú távú leértékelődését, miközben a másik két deviza, a lengyel zloty és a cseh korona egyaránt nyerésben állnak az euróval szemben. Minden bizonnyal nem ezt tervezték a magyar honatyák a csatlakozás utáni időszakra - jegyzi meg epésen a cikk szerzője. A FT felidézi, hogy amikor hazánk csatlakozott az EU-hoz, meg voltak győződve a vezetőink arról, hogy az országunk gazdasági teljesítménye jóval megelőzi majd az akkor csatlakozó országokét. Sőt, mielőbb meg akartunk felelni a maastrichti kritériumoknak is, hogy már 2006-ban legyen eurónk. Ebből azonban semmi sem valósult meg.

A magyar vezetők folyamatosan ígérgették, hogy nem költenek többet jóléti kiadásokra, mint amennyit hitelfelvétel nélkül megengedhetne magának az állam. Aztán a 2002-es év fordulópont volt a cikk szerzője szerint, hiszen a választásokra készülve Orbán már lazított a költségvetési szigoron. Aztán a nyertes szocialisták pedig betartották a választási ígéretüket, például a jelentős nyugdíjemelést, mellyel csak rontottak az államháztartás helyzetén.

(Forrás: Financial Times)

A GDP-arányos államadósság 2004-ben az Unió akkori legmagasabbja volt, vagyis 60 százalék, míg a lengyelek 46, a csehek pedig 30 százalék volt. Ezzel szemben 2011 végére a magyar adósság 81 százalékra nőtt (79 százalékra mérséklődött 2012-re), míg a lengyel ráta 56, a cseh pedig 41 százalékra emelkedett. A cikk aztán kitér arra, hogy jóval a 2008-as krízis előtt válságos helyzetbe sodródott Magyarország, ami a Nemzetközi Valutaalappal 2008 őszén megkötött 15,7 milliárd dolláros hitelkerethez vezetett. 2010-ben aztán ismét az Orbán-kabinet került hatalomra, amely ígéretet tett arra, hogy megmenti az országot.

A Financial Times cikke el is ismeri, hogy az adósságszintet sikerült a jelenlegi kormánynak stabilizálnia, ezt viszont a külföldi befektetők kritikáinak össztüzében sikerült megvalósítani. A végrehajtott intézkedések nyomán a magyar fizetőeszköz jelentősen gyengült 2010 óta, és jelenleg 304-305 forintos szinteken mozog az euróval szembeni árfolyam. A gyengülésben ráadásul szerepet játszik az is, hogy ismét a devizahitelesek megmentése van terítéken, ugyanakkor a Matolcsy György vezette jegybanki tevékenység iránya is aggodalmakat szül.

Luis Costa, a Citigroup elemzője szerint jelenleg magasabb a kormány és a jegybank tűréshatára a forint árfolyamával kapcsolatban, amely egészen 310-312 forintos euróig ki is tarthat. "Orbán továbbra is a szokatlan intézkedéseket fogja szorgalmazni, ami a következő hónapokban változatlanul negatívan befolyásolhatja az árfolyamot" - véli az elemző.

Annak azonban még mindig meg van a lehetősége, hogy látva a piaci reakciókat, Orbán befékezzen és békülékenyebb hangot üssön meg például Brüsszellel szemben is.                                   

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!