A miniszter szerint az orosz és a kínai titkosszolgálatok főként műszaki információk, továbbá komplett vállalati stratégiák iránt érdeklődnek.
Thomas de Maiziere előző nap ismertette a német alkotmányvédelmi hivatal jelentését az ország biztonságát fenyegető veszélyekről. Első helyen a szélsőjobboldal, majd a szélsőbaloldali fenyegetést említette, és utalt arra is, hogy radikális iszlám csoportok ugyancsak folyamatos veszélyt jelentenek Németország biztonságára. Nem új keletű, de erősödő fenyegetésként említette a gazdasági kémkedést is. A jelentés a 2009-es esztendőre terjedt ki.
Az interjúban a miniszter úgy vélekedett, hogy az intenzív adatcsere, illetve az internet használata következtében erőteljesen megnőtt a gazdasági kémkedés kockázata. Nézete szerint ezt a veszélyt a legtöbb német vállalat mostanáig lebecsülte. Ezzel összefüggésben arra szólította fel a vállalatokat, illetve az illetékes hatóságokat, hogy a jövőben jobban védekezzenek az ilyen jellegű kémtevékenység ellen.
Thomas de Maiziere arra is utalt, hogy ez a fajta kémkedés a német gazdaság egyre magasabb köreit érinti. Az adatvédelmet ebből a szempontból elsődleges fontosságnak nevezte. Úgy vélte, hogy a gazdasági kémkedés elhárítása az elkövetkező években különös kihívást jelent majd, ellenkező esetben a német gazdaság innovációs ereje szenvedhet csorbát. A külföldi "támadások" a német konszernek technológiai előnyét és ezáltal a munkahelyeket veszélyeztethetik - fűzte hozzá.
A miniszter szerint a kínai titkosszolgálatok főként új termékek, gyártási folyamatok és a legújabb kutatási eredmények iránt érdeklődnek. Az orosz titkosszolgálatok fő figyelme ugyanakkor az energiapiacra, az alternatív és megújítható energiaforrásokra, valamint az energiabiztonságot célzó intézkedésekre irányul. A tudományos know-how-k terén az oroszokat mindenekelőtt a biotechnológiával, a légiközlekedésssel, továbbá az űrkutatással kapcsolatos információk érdeklik - utalt rá a német belügyminiszter.
MTI/Menedzsment Fórum