A bank londoni székhelyén kedden ismertetett, több különálló hitelegyezményből álló, összesen 630 millió euró értékű hitelkeretből Albánia, Bulgária, Románia és Szerbia részesülhet. A kölcsönöket a kelet-európai átalakulás finanszírozására két évtizede alapított londoni pénzintézet olyan görög székhelyű bankoknak folyósítja - Eurobank EFG, Alpha Bank, Piraeus Bank -, amelyek ezekben az országokban működtetnek fiókhálózatokat. A bankérdekeltségek a finanszírozásokat az adott országok magánszektorának hitelezhetik tovább.
A görög költségvetési és adósságválságból eredő kelet-európai banki "járványveszélyre" - jóllehet a kedden aláírt EBRD-hitelmegállapodásokban erről nem esik szó - már korábban felhívták a figyelmet független londoni elemzők.
Az Eurasia Group nevű vezető londoni gazdasági-politikai kockázatértékelő és tanácsadó csoport néhány héttel ezelőtti helyzetértékelésében kiemelte: a görög bankok jelentős hitelezői számos délkelet-európai gazdaságnak - a négy legnagyobb görög bank összesített térségi kinnlevősége 75 milliárd euró -, és az esetleges kihelyezési szigorítások makrokockázatot jelentenek ezekben a gazdaságokban, különösen Romániában és Bulgáriában, de több egykori jugoszláv tagköztársaságban is.
A kedden Londonban bejelentett EBRD-finanszírozási csomag része annak a közös tőkejuttatási kezdeményezésnek, amelyet tavaly február végén indított el az EBRD, a Világbank-csoport és az Európai Beruházási Bank (EIB).
Az akkor nyilvánosságra hozott program alapján a három nemzetközi pénzintézet két évre szóló, összesen 24,5 milliárd eurós keretet állított össze a kelet-európai bankrendszerek stabilitásának és a térségi reálgazdaságok hitelellátásának fenntartására.
MTI