A háztartások hitelállománya májusban 7726,4 milliárd forint volt, ami 178,6 milliárddal magasabb az előző havinál - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) péntek reggel közölt statisztikájából. Önmagában az átértékelődés és egyéb változás 199,1 milliárd forintos állománynövekedést eredményezett, ám ezzel szemben a tranzakciókból eredően 20,5 milliárd forintos mérséklődés történt májusban. Ez a változás a forinthitelek tranzakciós növekményéből, illetve a devizahitelek 25,5 milliárdos tranzakciós csökkenéséből adódott.
A hitelállományon belül a forintban felvettek nagysága gyakorlatilag stagnálást mutatott, hiszen mindössze egymilliárdos növekedés történt a hónapban, így az állomány nagysága 3206,6 milliárd forint. A devizahiteleknél viszont már jelentősebb változást mutat a statisztika, hiszen a május végi 4519,8 milliárd forintos állomány 177,6 milliárddal magasabb az előző havinál. A növekedés csak a Görögországgal kapcsolatos bizonytalanságból fakadó árfolyam- és egyéb változás miatt 203,1 milliárd forint volt, hiába érkeztek Brüsszelből hazánk szempontjából kedvező hírek a hónap vége felé a kohéziós pénzek felfüggesztésével kapcsolatban, sőt méltatták a költségvetési hiánycsökkentésre tett lépéseinket is. Ezt a rossz hatást csak némileg kompenzálta a már fentebb említett 25,5 milliárdos tranzakcióból eredő mérséklődés, vagyis a törlesztések nagysága.
A forint euróval szembeni árfolyama májusban egyébként jelentős mértékben gyengült. Április végén a hivatalos jegybanki árfolyam szerint egy euróért 287,63 forintot kellett adni, míg május utolsó napján már 300,37-et.
A háztartások mellett a nem pénzügyi vállalatokat is rosszul érintették a nemzetközi események és a forint gyengélkedő árfolyama. Bár a forinthitelek állományában egy 3,1 milliárdos csökkenés történt, és a hó végi állomány 3177,3 milliárdot tett ki májusban, a devizahiteleknél jelentősebb bukással kellett szembenézniük. Az általuk korábban felvett devizahitelek állománya ugyanis a tranzakcióból eredően 7,6 milliárddal mérséklődött, az árfolyamváltozás viszont 186,7 milliárdos növekedést eredményezett, így az állomány 4241,6 milliárdra rúgott a hó végén.
Májusban inkább kivettük a pénzünket a bankokból
Az adatokat nézve kiderül, hogy májusban közel 33 milliárddal növekedett a háztartások betétállománya, ám ez lényegében csak a gyengélkedő forintnak köszönhető, mivel a statisztika szerint a betétkivétel még mindig nagyobb mértékű volt májusban, mint a betétek elhelyezése. A forintbetétekből 7,8 milliárdos nettó kivonás történt, így a hó végi állomány 6537,3 milliárd forintra tehető a jegybank statisztikája szerint. Ezzel szemben a devizabetétek forintban kifejezett értéke a 300 forint felé is kúszó árfolyam miatt 54,4 milliárdot emelkedett, bár ezzel szemben történt egy 13,6 milliárdos kivonás is, ami végeredményben 40,8 milliárddal 1018,4 milliárd forintra növelte a háztartásoknál lévő devizabetétek állományát.
A vállalatok körében azonban májusban meghatározóbb volt a betételhelyezés, hiszen a forintbetétállomány 123,2 milliárddal 2814,5 milliárdra növekedett, a devizabetéteknél pedig az árfolyamváltozás 66,5 milliárdos bővülést eredményezett. Mivel ezzel szemben 13,9 milliárdos kivonás is történt, az állományváltozás májusban 52,6 milliárd forint volt. A hó végi állomány így 1331,1 milliárd forint - derül ki az MNB statisztikájából.
Székely Sarolta
mfor.hu