Nem gondolom azt, hogy júniusban kamatcsökkentés lesz. Talán júliusban és a csökkentésnek inkább fél százalékpontnak kellene lennie, mintsem egy szimbolikus mérséklésnek - mondta a jegybank vezető testületének tagja. Segíteni akarjuk a reálgazdaságot, a kamatmérséklés ügye a levegőben van - jegyezte meg, majd hozzátette: megértem az elnök érvelését, hogy ma az árfolyami stabilitás, a befektetők bizalmának erősítése fontosabb, és emiatt kell valószínűleg a magasabb kamat. A kérdés az, hogy meddig, mikor léphetünk. Úgy gondolom, hogy hamarabb, mint azt a bank vezetői gondolnák.
A monetáris lazítás a jelenlegi helyzetben nagyon kockázatos, tovább mélyítheti a recessziót, a monetáris politika mozgástere korlátozott - ismertette Simor András az Országgyűlés Költségvetési, Pénzügyi és Számvevőszéki Bizottságának szerdai ülésén. Kiemelte: a jegybanki alapkamatot akkor lehet csökkenteni, ha az ország kockázati megítélése stabilizálódik.
A jegybankelnök hozzátette: a magyar gazdaság továbbra is nagyon sebezhető, amin rövid távon nehéz javítani. Az államadósság hosszabb távon is viszonylag magas marad, az állampapírpiac továbbra sem működik kielégítően és Magyarország kockázati felára a legmagasabb a régióban.
Simor András kifejtette: az idén még mély recesszió lesz Magyarországon, 2010 a stabilizálódás éve lesz, és ezt követően indulhat meg a növekedés. Hozzátette: bár az MNB érzi a gazdasági szereplők kamatcsökkentési igényét, erre csak akkor van mód, ha a kockázati megítélés javul, stabilizálódik, és nem veszélyezteti a hazai pénzügyi rendszer biztonságát.