A Jeremie-program az Európai Bizottság, az Európai Beruházási Bank, az Európai Beruházási Alap közös akciója, amely segíti a mikro-, kis- és közepes vállalkozások finanszírozási forrásokhoz jutását az Európai Unió strukturális alapjaiból. Novák Csaba, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) GOP irányító hatóság vezetője elmondta, hogy a Jeremie-program három pillérre épül, a mikrohitel-finanszírozásra, a garanciaeszközökre, a tőkepiac fejlesztésére.
Kállay László, a GKM vállalkozásfinanszírozási főosztályvezetője hangsúlyozta, hogy a részletek kidolgozása még folyamatban van. A visszatérítendő támogatásokat tartalmazó program célja a nem bankképes vállalkozásoknak bázist teremteni a dinamikus fejlődéshez, a hitelfedezet elégtelenségéből adódó problémák kezelése, a magántőke nagyobb mértékű bevonása a fejlesztések finanszírozásában.
Pénzügyi közvetítőkön keresztül juthatnak támogatáshoz a kkv-k
Az uniós és hazai társfinanszírozásból erre a célra elkülönített összeg egy holdingalapba kerülne, amelyhez a mikro-, kis- és középvállalkozások pénzügyi közvetítőkön keresztül juthatnának. A holdingalapot kezelő társaság a Magyar Fejlesztési Bank tulajdonában jön majd létre és később vásárolja majd meg azt a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ (MAG) Zrt., a GOP közreműködő szervezete. Az alap nyílt pályázatot ír ki pénzügyi közvetítőknek, akik a meghatározott keretfeltételek között közreműködnek a források kihelyezésében.
A Jeremie programon belül induló mikrohitel finanszírozástól azt várják, hogy egyre több lesz az ügyfelek igényeihez alkalmazkodó konstrukció, bővül a közreműködői kör, erősödik a verseny az ügyfelekért, enyhébb fedezetkövetelmény mellett is hozzá lehet majd jutni a kedvező kamatozású mikrohitelhez. A garanciaeszközök alkalmazásával szembeni elvárás, hogy több ügylet nagyobb mértékű finanszírozása történjen, a kisvállalkozások alacsonyabb tranzakciós költséggel, kisebb adminisztráció mellett jussanak garantált hitelhez.
Több mint 160 milliárd jut a programra
Kérdésre válaszolva elhangzott, hogy a GOP-ban a Jeremie-típusú pénzügyi eszközökre elkülönített 2004-es forint-euró árfolyamon számított mintegy 150 milliárd forintból - a tervek szerint - harmincmilliárd forintot a mikrohitel finanszírozás, hetvenmilliárd forintot a garanciaeszközök, ötvenmilliárd forintot a tőkeprogram tenne ki. A keret az árfolyamváltozás miatt változik, de az arányok vélhetően maradnak.
A GKM adatai szerint a következő hét évre erre a pénzügyi programra 167,5 milliárd forint áll rendelkezésre, amely áttételesen több mint kétezer milliárd forint forrást mozgat meg.