Az Európai Bizottság küldöttsége 2013. december 4. és 10. között utóvizsgálatot végzett az EU által 2008 és 2010 között nyújtott támogatással összefüggésben hozott intézkedések eredményének felülvizsgálatára. A decemberi volt a negyedik ilyen jellegű látogatás a támogatási program 2010 novemberi lezárása óta.
A küldöttség decemberben előzetes jelentésében elismeréssel fogadta a makrogazdasági környezetben az utóbbi időkben bekövetkezett pozitív változást, kiemelve, hogy a gazdasági növekedéshez a nettó export mellett mostanra már a belső fogyasztás is hozzájárult, bár részben közvetett költségvetési ösztönző intézkedéseknek köszönhetően. A jelentés végleges februári változatában már januári adatokkal is számolni tudott az EB, ezért a korábbi, őszi számítások alapján 2,9 százalékra becsültről 2,7 százalékra módosították a 2013-ra várható magyar költségvetési hiányt.
A 2014-es hiányra vonatkozóan nincs különbség az előzetes és a végleges jelentés között. Mindkét tanulmány 3 százalékos hiánnyal számol, de szintén mindkét írásban felhívják a figyelmet, hogy a végső adat jelentősen eltérhet még mindkét irányba. A végleges jelentés szerint azonban, ha nem változnak az alapvető makrogazdasági folyamatok, akkor 2015-ra az összesített GDP-arányos államadósság újra elérheti a 80 százalékot, amely nem felelne meg a minimálisan elvárt strukturális kiigazításnak.
A februári jelentés szerint kedvező fejlemény, hogy minden hatást figyelembe véve Magyarország továbbra is sikeresen tudja megoldani külső finanszírozását és adósságai törlesztését. Arra azonban külön kitért a jelentés, hogy bár a bankrendszer általánosan stabil, már 2008 második fele óta nem tudott érdemben hozzájárulni a gazdasági növekedéshez.
MTI