A gazdaság tervezettnél jelentősebb visszaesése, valamint az infláció felültervezése miatt csökkenteni kell az idei költségvetés kiadásait; a kormányzat számításai szerint további 150-200 milliárd forintot kellene megspórolni
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Veres János pénzügyminiszter nem mondott konkrét számot a kiadáscsökkentés mértékére sem a kormány, sem a frakció tagjaival tartott konzultáción. A hétfőn nyilvánosságra hozott európai uniós jelentés nem a magyar kormány által az elmúlt napokban kommunikált 2-3 százalékos gazdasági visszaeséssel kalkulál, hanem 1,6 százalékos GDP-csökkenéssel.
Szocialista képviselők szerint a magyar kabinet ennek ellenére a pesszimistább forgatókönyvvel számol. Az MTI kormányzati politikusoktól úgy tudja, nincs döntés arról, hogy a büdzsében tervezett, 2,6 százalékos hiánycélt tartják-e. Több tényezőtől teszik függővé, hogy 2,8-2,9 százalékra emelik-e a deficitet.
A kormány most úgy készül, hogy a várható intézkedések jelentős része nem igényel törvénymódosítást, de a szociális rendszerrel kapcsolatos esetleges módosításokhoz jogszabályokat is kell módosítani.
Megoszlanak a vélemények arról, mekkora összeget lehet a minisztériumokra terhelni, hiszen már 47 milliárd forintot zároltak a 2009-es költségvetés minisztériumi fejezeteiből a közszféra bérmegállapodásának fedezetéül.
Az adórendszerrel kapcsolatos szabályok fokozatosan léphetnek hatályba az év közepétől, szeptembertől vagy jövő év elejétől. Csak átcsoportosításra lát lehetőséget a kormány az adórendszeren belül, amelynek egyik oldalán az adókedvezmények szűkítése vagy megszüntetése állhat, továbbá a gazdaság kifehérítéséből származó bevétel, az általános forgalmi adó emelése és a vagyoni típusú adók bevezetése, de ez utóbbi csak hosszú távú cél lehet, mivel nincs vagyonregiszter.
E tételeknek kellene a fedezetet biztosítaniuk a személyi jövedelemadó sávhatárainak módosításához, a különadó eltörléséhez, illetve a munkára rakodó járulékok csökkentéséhez.
Kormányzati tervek szerint tárgyalásokat kezdeményeznek külön-külön a január 29-i rendkívüli parlamenti ülésre meghívott közjogi méltóságokkal, a társadalmi és a gazdasági élet vezetőivel. A kabinet arra számít, hogy - a tavalyi parlamenti szavazásokhoz hasonlóan - egy-egy ügyhöz tud támogatást szerezni az SZDSZ-től és az MDF-től.