3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szakma készségesen elfogadná az ingatlanadót, ha az nem puszta adónövelés lenne, vagyis ha a mostani zavaros helyi adózásban egyúttal rendet tenne. Az ingatlanszektor az értékalapú rendszer bevezetését szorgalmazná, mert jóllehet bonyolultabb, ám igazságosabb. Az adót valószínűleg mindenki, cég és magánszemély is meg kell fizesse, az alany pedig vélhetően a tulajdonos, s nem a bérlő lesz. Mfor.hu tudósítás.

Mi után fizetnénk és mennyit, változik-e az illetékrendszer?

Mi után lenne jó fizetni?

Az egyik legnagyobb kérdés az, hogy a kormány vajon érték vagy területalapú adót vezet majd be, mindkettőre van nemzetközi példa. Értékalapú az adó például Dániában, Németországban, Franciaországban vagy Hollandiában. A régióban azonban talán az egyszerűség kedvéért területalapú adót alkalmaz Csehország, Lengyelország vagy Szlovákia. Itthon az önkormányzatok területalapú építmény és telekadót szednek be, kivéve Nyíregyházát, ahol az érték után kell fizetni.

A szakma mindenképpen az értékalapú ingatlanadó mellett tenné le a voksát. Sokat nem kell részletezni, hogy igazságtalan lenne egy Váci utcai ingatlant ugyanakkora adóval sújtani, mint egy ugyanakkora miskolci ingatlant. Az érték meghatározása azonban cseppet sem könnyű feladat - hívja fel a figyelmet Hornok Krisztián, a DTZ magyarországi ügyvezető igazgatója.

Értékalapú, de hogyan?

Az értéket meg lehet határozni övezeti felosztásban, ahogyan ezt a luxusadó esetében már láthattuk, de meg lehet határozni az ingatlanok értékét egyedileg is. Az első verzió nyilvánvalóan egyszerűbb, ám egyáltalán nem igazságos. A második viszont sokkal több feladatot jelent, így többe is kerül. Arról nem is szólva, hogy az adatbázist - bármelyik verzióról is legyen szó - folyamatosan frissíteni kell.

Elképzelhető afféle mixelt megoldás is - mondta Hornok Krisztián. Egy tízemeletes panelház esetében indokolatlan a lakásokat egyenként felmérni, ugyanakkor a XIII. kerületben értékövezet alapján besorolni egy olyan ingatlant, mint a West End City Center, legalábbis furcsa lenne.

Kedvezmények, kivételek, kulcsok

Újabb nagy kérdés, hogy milyen kedvezményeket adjunk az adó alól. A kórházak vagy az oktatási intézmények kaphatnak-e felmentést? Vagy mi legyen a szállodák sorsa? Kaphat-e kedvezményt a terhelt ingatlan - tipikusan a hitelből vásárolt lakások esetében. Kinek kell adót fizetnie a lízingelt lakások után, egyáltalán kell-e és mennyit. A hitelből vett és jelzáloggal terhelt lakás tulajdonosa praktikusan a lakó, míg a lízingelt ingatlan esetében a lízingcég.

És végül az adókulcs. Általánosan az mondható el, hogy az ingatlanadó mértéke 0,2 és 1,2 százalék között mozog - extrém magas ugyanakkor például Norvégiában, ott 2,5 százalék.

Azt sem szabad elfelejteni, hogy az adó akár progresszív, vagyis a személyi jövedelemadóhoz hasonlóan sávos rendszerű is lehet. Pusztán a tény, hogy a kormány pontosan mekkora mértéket határoz majd meg, talán nem is annyira fontos.

Az sokkal lényegesebb, hogy mind a magánszemélyek esetében, mind a vállalkozások esetében valamekkora mértékben levonható legyen. Akár a személyi jövedelemadót lehessen csökkenteni vele, akár a társasági vagy valamelyik helyi adót, a lényeg, hogy a bevezetendő ingatlanadó ne egy szimpla új adónem legyen - hangoztatták mind az ingatlan-, mind az adószakma képviselői.

F. Szabó Emese

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!