Mi után fizetnénk és mennyit, változik-e az illetékrendszer?
Mi után lenne jó fizetni?
A szakma mindenképpen az értékalapú ingatlanadó mellett tenné le a voksát. Sokat nem kell részletezni, hogy igazságtalan lenne egy Váci utcai ingatlant ugyanakkora adóval sújtani, mint egy ugyanakkora miskolci ingatlant. Az érték meghatározása azonban cseppet sem könnyű feladat - hívja fel a figyelmet Hornok Krisztián, a DTZ magyarországi ügyvezető igazgatója.
Értékalapú, de hogyan?
Az értéket meg lehet határozni övezeti felosztásban, ahogyan ezt a luxusadó esetében már láthattuk, de meg lehet határozni az ingatlanok értékét egyedileg is. Az első verzió nyilvánvalóan egyszerűbb, ám egyáltalán nem igazságos. A második viszont sokkal több feladatot jelent, így többe is kerül. Arról nem is szólva, hogy az adatbázist - bármelyik verzióról is legyen szó - folyamatosan frissíteni kell.
Elképzelhető afféle mixelt megoldás is - mondta Hornok Krisztián. Egy tízemeletes panelház esetében indokolatlan a lakásokat egyenként felmérni, ugyanakkor a XIII. kerületben értékövezet alapján besorolni egy olyan ingatlant, mint a West End City Center, legalábbis furcsa lenne.
Kedvezmények, kivételek, kulcsok
Újabb nagy kérdés, hogy milyen kedvezményeket adjunk az adó alól. A kórházak vagy az oktatási intézmények kaphatnak-e felmentést? Vagy mi legyen a szállodák sorsa? Kaphat-e kedvezményt a terhelt ingatlan - tipikusan a hitelből vásárolt lakások esetében. Kinek kell adót fizetnie a lízingelt lakások után, egyáltalán kell-e és mennyit. A hitelből vett és jelzáloggal terhelt lakás tulajdonosa praktikusan a lakó, míg a lízingelt ingatlan esetében a lízingcég.
És végül az adókulcs. Általánosan az mondható el, hogy az ingatlanadó mértéke 0,2 és 1,2 százalék között mozog - extrém magas ugyanakkor például Norvégiában, ott 2,5 százalék.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy az adó akár progresszív, vagyis a személyi jövedelemadóhoz hasonlóan sávos rendszerű is lehet. Pusztán a tény, hogy a kormány pontosan mekkora mértéket határoz majd meg, talán nem is annyira fontos.
Az sokkal lényegesebb, hogy mind a magánszemélyek esetében, mind a vállalkozások esetében valamekkora mértékben levonható legyen. Akár a személyi jövedelemadót lehessen csökkenteni vele, akár a társasági vagy valamelyik helyi adót, a lényeg, hogy a bevezetendő ingatlanadó ne egy szimpla új adónem legyen - hangoztatták mind az ingatlan-, mind az adószakma képviselői.
F. Szabó Emese