3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tavaly egyetlen olyan európai ország sem volt, ahol jobban nőtt volna a foglalkoztatás a magyarnál. Mégis a legfőbb célt tekintve nem sokan állnak nálunk rosszabbul.

Az Eurostat legfrissebb adatai szerint 2015-ben Magyarországon 68,9 százalékos volt a foglalkoztatási ráta a 20-65 éves korcsoportban. Ezzel 2014-hez képest 2 helyet léptünk előre a rangsorban, hiszen 2,2 százalékpontot emelkedett a ráta.

A változás mértéke külön említésre méltó, hiszen ennél nagyobb növekedést egyetlen másik ország sem tudott felmutatni. Igaz, a dobogó másik két fokán állók nem sokkal maradtak le tőlünk. Szoros volt tehát a verseny. A spanyol és az észt ráta egyaránt 2,1 százalékponttal növekedett, előbbi 62, utóbbi pedig 76,5 százalékra. A harmadik legjobb eredmény pedig a bolgárokhoz köthető, a 67,1 százalékos foglalkoztatási arány kereken 2 százalékponttal jobb a 2014-es adatnál.

Ami a foglalkoztatottsági ranglistát illeti, az élen Izland áll, ahol a 20-65 év közöttiek 86,5 százaléka dolgozott tavaly egy héten legalább egy órát, a második helyen Svájc van 82,8 százalékkal, amit 80,5-lel Svédország követ.

A rangsor másik végén jellemzően a komoly gazdasági nehézségekkel küzdő országok szerepelnek. Görögországban EU-s viszonylatban rettentően alacsony a foglalkoztatás, 54,9 százalékos, ami kiindulva a kirívóan magas munkanélküliségből, nem meglepő eredmény. Előtte Olaszország és Horvátország szerepel egyaránt 60,5 százalékkal.

Szép, szép, de sokat kell még tenni

Az Európai Unió 2020-as stratégiai céljai között a foglalkoztatási ráta meghatározott szintre történő növelése szerepel. Ezt uniós és tagállami szinten külön-külön meghatározták, Magyarországon 2020-ra a 20-65 év közöttiek foglalkoztatási rátájának 75 százaléknak kell minimum lennie. A 2015-ös adattal ettől 6,1 százalékponttal vagyunk lemaradva, igaz azonban, hogy ha a következő években sikerül az évi 2 százalékpontos növekedési ütemet tartani, akkor gond nélkül teljesíthető az EU-s elvárás.

Jelenleg azonban nem állunk túl fényesen, hiszen nálunk jobban nem sokan vannak lemaradva. A legnagyobb hátrányban a görögök vannak, még 15,1 százalékpontos növekedésre lenne szükség a 70 százalékos cél eléréséhez. A spanyoloknak 12, a bolgároknak 8,9, Ciprusnak 7, az olaszoknak pedig 6,5 százalékponttal kell növelnie 5 év alatt a foglalkoztatási rátát.

Mindeközben több olyan ország is van, ahol már nyugodtan hátradőlhetnek, lévén a tavalyi adattal teljesítették a célokat. Eddig Németország és Svédország volt az a két ország, ahol elérték a 2020-ra meghatározott célt, most viszont még két ország csatlakozott ehhez az elitklubhoz. Az észtek 0,5 százalékponttal túlszárnyalták a 76 százalékos célt, a litvánok pedig még ennél is kicsivel nagyobbat léptek, hiszen a tavalyi 73,4 százalék 0,6 százalékponttal magasabb a teljesítendő szintnél.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!