Az Eurostat legfrissebb adatai szerint 2015-ben Magyarországon 68,9 százalékos volt a foglalkoztatási ráta a 20-65 éves korcsoportban. Ezzel 2014-hez képest 2 helyet léptünk előre a rangsorban, hiszen 2,2 százalékpontot emelkedett a ráta.
A változás mértéke külön említésre méltó, hiszen ennél nagyobb növekedést egyetlen másik ország sem tudott felmutatni. Igaz, a dobogó másik két fokán állók nem sokkal maradtak le tőlünk. Szoros volt tehát a verseny. A spanyol és az észt ráta egyaránt 2,1 százalékponttal növekedett, előbbi 62, utóbbi pedig 76,5 százalékra. A harmadik legjobb eredmény pedig a bolgárokhoz köthető, a 67,1 százalékos foglalkoztatási arány kereken 2 százalékponttal jobb a 2014-es adatnál.
Ami a foglalkoztatottsági ranglistát illeti, az élen Izland áll, ahol a 20-65 év közöttiek 86,5 százaléka dolgozott tavaly egy héten legalább egy órát, a második helyen Svájc van 82,8 százalékkal, amit 80,5-lel Svédország követ.
A rangsor másik végén jellemzően a komoly gazdasági nehézségekkel küzdő országok szerepelnek. Görögországban EU-s viszonylatban rettentően alacsony a foglalkoztatás, 54,9 százalékos, ami kiindulva a kirívóan magas munkanélküliségből, nem meglepő eredmény. Előtte Olaszország és Horvátország szerepel egyaránt 60,5 százalékkal.
Szép, szép, de sokat kell még tenni
Az Európai Unió 2020-as stratégiai céljai között a foglalkoztatási ráta meghatározott szintre történő növelése szerepel. Ezt uniós és tagállami szinten külön-külön meghatározták, Magyarországon 2020-ra a 20-65 év közöttiek foglalkoztatási rátájának 75 százaléknak kell minimum lennie. A 2015-ös adattal ettől 6,1 százalékponttal vagyunk lemaradva, igaz azonban, hogy ha a következő években sikerül az évi 2 százalékpontos növekedési ütemet tartani, akkor gond nélkül teljesíthető az EU-s elvárás.
Jelenleg azonban nem állunk túl fényesen, hiszen nálunk jobban nem sokan vannak lemaradva. A legnagyobb hátrányban a görögök vannak, még 15,1 százalékpontos növekedésre lenne szükség a 70 százalékos cél eléréséhez. A spanyoloknak 12, a bolgároknak 8,9, Ciprusnak 7, az olaszoknak pedig 6,5 százalékponttal kell növelnie 5 év alatt a foglalkoztatási rátát.
Mindeközben több olyan ország is van, ahol már nyugodtan hátradőlhetnek, lévén a tavalyi adattal teljesítették a célokat. Eddig Németország és Svédország volt az a két ország, ahol elérték a 2020-ra meghatározott célt, most viszont még két ország csatlakozott ehhez az elitklubhoz. Az észtek 0,5 százalékponttal túlszárnyalták a 76 százalékos célt, a litvánok pedig még ennél is kicsivel nagyobbat léptek, hiszen a tavalyi 73,4 százalék 0,6 százalékponttal magasabb a teljesítendő szintnél.
Székely Sarolta
mfor.hu