A Mossack Fonseca 11,5 millió dokumentumot tartalmazó - 2,6 terabájt nagyságú - kiszivárogtatott adatbázisának feldolgozását vezető Süddeutsche Zeitung beszámolója szerint egyedül a Deutsche Bank - a legnagyobb német hitelintézet - közreműködésével több mint 400, az üzleti tevékenység elrejtésére alkalmas offshore céget alapított a Mossack Fonseca, és ezek közül 50 még mindig működik. Gyakran vette igénybe az ügyvédi iroda szolgáltatásait a Dresdner Bank, a Commerzbank és a BayernLB bajor tartományi bank is.
A Mossack Fonseca népszerűségét mutatja, hogy a hét legnagyobb német bank közül hat állt kapcsolatban a panamai ügyvédi irodával, és a 28 érintett bank több mint 1200 offshore céget alapított vagy kezelt ügyfelei számára az iroda közreműködésével.
Magyar szálak az offshore-botrányban
A hétfői híradások szerint a Fidesz korábbi országgyűlési képviselője név szerint szerepel a listán, így eltitkolt offshore érdekeltségei lehettek. Felesége révén érintett az offshore-ügyben egy MSZP-s politikus, Boldvai László, aki régen a párt pénztárnoka volt.
Az NDR szerint az érintett németek között vannak bankárok, ügyvédek, vállalatvezetők és hírességek is. Érintett a botrányban például Anton Pohlmann, aki egykor Európa legnagyobb tojástermelő vállalkozását irányította, és 1996-ban állatkínzás miatt Németországban eltiltották e tevékenységtől. A panamai iratokban feltűnik az egyik leghíresebb német magándetektív, Werner Mauss neve is, és a Forma-1-es világbajnoki sorozat jelenlegi első helyezettje, Nico Rosberg, a Mercedes pilótája, aki a karibi térség egyik adóparadicsomában bejegyzett offshore cégen keresztül áll szerződésben a Daimlerrel. Ennek okait a versenyző és a Daimler nem kívánta megmagyarázni az NDR érdeklődésére.
15 milliárdot költenek egy újabb magyar stadionra
A német politikában a Süddeutsche Zeitung és az ICIJ leleplezési nyomán felerősödtek az adókerülés és a pénzmosás elleni szigorú fellépést sürgető hangok. Sigmar Gabriel alkancellár, gazdasági miniszter a Süddeutsche Zeitungnak azt mondta, hogy be kell tiltani az összes olyan alapítványi és gazdasági társasági formát, amely átláthatatlan tulajdonosi szerkezetet eredményez.
Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter egy hétfői nyilatkozatában kiemelte, hogy nagyon örül a panamai iratok megjelentetésének, mert a botrány segíti az adókerülés elleni harcot. A tárca jelezte, hogy már a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank április közepén tartandó washingtoni tanácskozásán új javaslatokat mutatnak be. Heiko Maas igazságügyi miniszter pedig közölte, hogy előkészítik a pénzmosás elleni törvény újabb szigorítását, amely egy úgynevezett átláthatósági nyilvántartás felépítését irányozza elő.
MTI