2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Donald Tusk lengyel miniszterelnök szerdai varsói bejelentése szerint Lengyelország Kína legfontosabb partnerévé akar válni "a világnak ebben a részében", amit a kínai-lengyel kapcsolatokkal kiépítésével lehet elérni.

A lengyel kormányfő Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök szerdán kezdődő háromnapos lengyelországi látogatásával kapcsolatban nyilatkozott újságíróknak.

Tusk elégedettségét fejezte ki, hogy a lengyeleknek sikerült kialakítaniuk egy olyan lehetőséget, amelyben a vezető pozíció elérése "karnyújtásnyira van". (mfor.hu szerk: tavaly ősszel Magyarország is hasonlószerepet kívánt betölteni: Magyarország Kína számára közép-kelet-európai regionális központ lehetne)

Kitért arra is, hogy a lengyel-kínai gazdasági kapcsolatok mérlege Lengyelország számára kedvezőtlen, "pedig láthatóan nő például a lengyel élelmiszerek kivitele Kínába". Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a kínai piac megnyitása a politikai kapcsolatok pozitív eredményeként könyvelhető el.

A lengyel miniszterelnök kiemelten fontosnak tekinti a lengyel-kínai együttműködést, annak ellenére, hogy a kínaiak lengyelországi tevékenysége "változó tapasztalatokkal járt": például az egyik autópályát építő China Overseas Engineering Group (COVEC) cég nem teljesítette a sztrádaberuházás versenytárgyalásán tett ajánlatát.

A kínai kormányfő lengyelországi látogatásának kulcseseménye egy csütörtöki kerekasztal-beszélgetés a közép-kelet- és délkelet-európai régió 16 országának képviselőivel.

A tervek szerint Ven Lengyelországban, európai körútjának utolsó állomásán ismerteti Kínának a régióra vonatkozó új beruházási stratégiáját.

A kínai miniszterelnök szerdán tárgyal lengyel kollégájával, egyebek között a két ország kereskedelmi kapcsolatairól és a lengyelországi kínai beruházásokról, valamint a kínai-lengyel politikai párbeszédről. A program szerint a két ország szerződéseket ír alá infrastrukturális fejlesztésekről, valamint a kis- és középvállalkozások együttműködéséről is.

Lengyelország Kína legnagyobb közép-európai kereskedelmi partnere. A két ország államfői tavaly stratégiai együttműködési egyezményt írtak alá, a lengyel diplomácia pedig kiemeli: a kínai kormányfő lengyelországi látogatása is azt látszik bizonyítani, hogy Kína Lengyelországnak vezető szerepet szán a térségben.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!