3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tovább folytatódik a feldolgozóipar októberben kezdődött összehúzódása, melynek üteme azonban a leglassabb az elmúlt tíz hónapban, írja jelentésében a Magyar Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság.

A július havi index 3,2 százalékponttal magasabb a júniusi értéknél (46,0), és már majdnem
változatlanságot jelez. Az elmúlt két évben nem volt ennél sokkal magasabb az index értéke (2007: 49,7; 2008: 50,3). Korábban az említett 2007-es esztendő mellett csak 1996-ban volt 50,0 pont alatt júliusban az index (49,5). Legalább tíz egymást követő hónapban az elmúlt 15 évben még egyszer sem zsugorodott a feldolgozóipar, a korábbi rekordot az 1998. augusztus-december közötti öt hónapos időszak tartotta.

Júliusban két részindextől eltekintve a többi mutató negatív tartományban tartózkodott, de közülük több is csak minimálisan maradt el a változatlanságot jelző 50,0 ponttól. A júniusi enyhe visszaesés után 4,2 százalékponttal emelkedett az új megrendelések indexe (49,8). A beszerzési mennyiség indexe (46,0) kisebb mértékben, de szintén nőtt (1,4 százalékponttal) júniushoz képest, enyhén csökkentve a múlt havi szűkülési ütemet. A termelési mennyiség indexének (51,5) folyó havi értéke 6,0 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz viszonyítva, és egyike azon két részindexnek, mely növekedést mutat. Erre utoljára 2008 szeptemberében volt példa.

A beszerzési árak indexe nem változott júniushoz képest, és hat hónap árcsökkenés után második hónapja jelzi a beszerzési árak kis mértékű növekedését (50,7). A szállítási átfutási idő indexe (54,6) alaposan csökkent, értéke 4,8 százalékponttal nagyobb a júniusinál, és az átfutási idők enyhe hosszabbodására utal.

Júliusban ismételten tovább csökkent mindkét készletfajta (vásárolt és késztermék) mennyisége, de a csökkenés üteme júniushoz hasonlóan ezúttal is mindkét fajtánál lassult. A vásárolt készletek szintje (46,7) júliusban 5,4 százalékpontos növekedéssel már tíz pontot emelkedett két hónap alatt. A késztermékkészletek indexe (43,1) ismét 3,2 százalékponttal lett magasabb az előző hónaphoz képest. A júliusi érték ugyanakkor még így is csak a márciusi indexérték fölé tért vissza. Alig változtak a külpiaci mutatók júniushoz képest. Az importindex 1,0 százalékponttal nőtt, a csökkenés üteme így némiképp tovább lassult, és a júliusi érték 2008 októbere óta a legmagasabb. A múlt hónapban enyhe bővülést jelző exportindex értéke (49,8) 1,0 százalékponttal csökkent júniushoz képest, minimális csökkenésre utalva. A foglalkoztatási index (44,4) 2008 májusa óta elbocsátásokat jelez a feldolgozóiparban, noha a múlt havihoz képest 2,2 százalékponttal nőtt az értéke. Ennél gyengébb júliusi értéket utoljára 1999-ben mértek (41,5).

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!