Tájékoztatása szerint 2008-ban 7,9 milliárd forint kötelező törlesztőrészlet befizetését írták elő az ügyfeleknek. Ezzel szemben - kihasználva a díjtalan és közvetlenül a tőketartozást csökkentő előtörlesztés lehetőségét - 14,5 milliárd forint érkezett be a törlesztési számlára.
Őri András hozzátette: ez az arány ugyanakkor nem kuriózum, hiszen az a törlesztési lehetőség 2003-as bevezetése óta folyamatosan fennáll. A 2009-es évben ez a tendencia eddig nem változott, sőt kismértékben nőtt is a többletbefizetés javára - írta Őri András közleményében. Indulása óta több mint 265 ezren igényeltek diákhitelt.
Csütörtökön a baloldali fiatalokat tömörítő Demokratikus Hálózat alelnöke azt mondta, hogy a diákhitel jelenlegi havi törlesztőrészleteinek felezését, illetve a futamidő meghosszabbításának lehetőségét kérik, a jelenlegi gazdasági helyzetben ugyanis megterhelő a fiatalok számára a több tízezer forintos törlesztés.
Török Zsolt, az MSZP országgyűlési képviselője, a szocialista párt ifjúsági munkacsoportjának vezetője jogosnak tartja a Demokratikus Hálózat kérését. Támogatja azt az elképzelést is, hogy a nettó bérük után fizessék a fiatalok a hatszázalékos törlesztőrészletet, ne pedig bruttó keresetük után.
Török Zsolt azonban kiemelte: a Diákhitel Központ (DK) Zrt. elsősorban a hallgatói hiteltörlesztésekből befolyó összegekkel finanszírozza a rendszer működését. Így az a felvetés, hogy felére csökkentsék a törlesztőrészleteket, egyelőre kivitelezhetetlen, nem veszélyeztethetik ugyanis a DK Zrt. működését.
Őri András, az elhangzottakra reagálva elmondta: a diákhitellel kapcsolatban nem érdemes elhamarkodott lépéseket tenni, a rendszer ugyanis rendkívül bonyolult. Minden lehetséges változtatás hatásait alaposan meg kell vizsgálni, és csak ezután célszerű bármilyen módosítás.
MTI/Menedzsment Fórum