A Morgan Stanley közgazdászai, akik a minap tájékozódó látogatást tettek közép-európai EU-gazdaságokban, Budapesten folytatott megbeszéléseikről kedden Londonban ismertetett beszámolójukban közölték: magyarországi tárgyalópartnereiket is meglepte a magyar gazdaság idei eddigi teljesítménye.
A magyar döntéshozók is azonban óvatosan ítélik meg a további kilátásokat, két fő okból.
Az egyik az, hogy az eddigi teljesítményhez hozzájárult az előző, 2007-2013-as európai uniós költségvetési ciklusból származó EU-folyósítások felhasználásának gyorsítása, nehogy elvesszen a hozzáférés e forrásokhoz. A Morgan Stanley elemzői budapesti megbeszéléseiken azt hallották, hogy tavaly és az idén egyaránt a magyar hazai össztermék (GDP) csaknem 5 százalékának megfelelő EU-finanszírozást használtak fel Magyarországon.
A ház szerint mindezek alapján a magyarországi tárgyalópartnerek "óvatos derűlátással jellemzett" többségi véleménye az volt, hogy a hosszú távú potenciális gazdasági növekedés valójában az évi 2 százalékos szint környékén lehet. Mindazonáltal ez is azt jelenti, hogy a magyar gazdaság növekedési potenciálja már kitört a 0-1 százalékos sávból, ahol korábban éveken át megragadt.
A magyar gazdaság növekedési lendületének apadását más nagy londoni házak is jósolják.
A Capital Economics közölte, hogy a legutóbbi aktivitási adatokra alapuló növekedéskövető modellje (GDP Tracker) alapján a magyar hazai össztermék hozzávetőleg 2,8 százalékkal növekedhetett éves összevetésben a harmadik negyedévben az előző negyedévi 3,9 százalékos bővülés után.
A Morgan Stanley elemzőinek keddi beszámolója szerint számos budapesti megbeszélésükből "az a logikus következtetés" adódik, hogy a GDP-arányos államadósság-ráta kordában tartásának szándéka miatt a magyar pénzügyi hatóságok rövid távon stabil, vagy a jelenleginél erősebb forintot részesítenének előnyben, tekintettel arra is, hogy a december 31-i forintárfolyam szolgál majd az éves adósságráta kiszámításának alapjául.
A cég megítélése szerint a Magyar Nemzeti bank (MNB) viszonylag magasan kívánja tartani a reálkamatot. Ha az eurójegybank mennyiségi enyhítési ciklusba kezd, az felvetheti a további MNB-kamatcsökkentés lehetőségét, ez azonban "potenciálisan már 2015-ös sztori lesz" - áll a Morgan Stanley elemzőinek keddi londoni beszámolójában.
MTI