Közvélemény-kutatást rendelt a Závecz Intézettől a Greenpeace Magyarország a Paks 2 társadalmi megítéléséről, és az eredmények azt mutatják, hogy még sohasem volt ekkora az elutasítottsága az országban az atomerőmű bővítésének.
(MTI)
„Egyetért-e Ön a paksi atomerőmű bővítésével, amennyiben azt egy orosz állami vállalat orosz hitelből építi meg?” - szólt az egyik kérdés, ami a Pakssal kapcsolatos attitűdöket szondázta. Erre a válaszadók
- 61 százaléka felelt nemmel,
- 19 százalék igennel,
- 20 százalék pedig nem tudta vagy nem válaszolt.
A magasabb képzettségűek inkább elutasították a bővítést, az érettségivel vagy diplomával rendelkezők 68 százaléka mondta azt, hogy ebben a formában nem ért egyet vele. A szakmunkás/szakközép végzettségűek nagyobb arányban támogatták a projektet, 27 százalékuk egyetért vele. A községekben lakóknak pedig 25 százaléka támogatta. Nemek szerint elég komoly törés van az attitűdökben, a férfiak 23 százaléka támogatja, a nőknek csak a 16 százaléka.
A Paks 2 lett az, ami összekovácsolta az országot, legalábbis az adatok azt mutatják, hogy nincs olyan párt, mely szavazóinak többsége támogatná a bővítést.
- a fideszesek 48 százaléka ellenzi,
- 33 százalékuk egyetért,
- 19 százalékuk nem tud válaszolni.
Elutasítja az LMP-sek 85 százaléka, az MSZP-sek 61 százaléka, a DK-sok 78 százaléka és a jobbikosok 67 százaléka.
A felmérés másik kérdése így szólt: „Bizonyára hallott róla, hogy tervezik a meglévő paksi atomerőmű bővítését. Ön szerint melyik a két legfontosabb érv a paksi atomerőmű új blokkjainak megépítése ellen?”
Az, hogy veszélyes: 39 százalék. Problémás a radioaktív hulladékok elhelyezése: 29 százalék. Nem átlátható a projekt: 11 százalék.
A beruházással szemben nincsenek ellenérvek: 7 százalék.
via Index