A The Wall Street Journal amerikai napilap európai kiadásának hétfői számában megjelent cikkében úgy vélekedett, hogy az eddigi pénzügyi ösztönző intézkedések nyomán lassan elapadhat a gazdaság állapotával kapcsolatos rossz hírek áradata, és 2009 második felében fokozatos javulás kezdődhet.
Almunia szerint a romló gazdasági kilátásokról közzétett előrejelzések önmagukban is tovább rontják a tényleges gazdasági teljesítményt, és most nincs sürgetőbb feladat annál, mint hogy megtörjék a rossz híreknek a valós gazdaság részéről történő "visszacsatolási spirálját".
Az Európai Bizottságnak - az EU legfőbb végrehajtó testületének - a pénzügyi és gazdasági kérdésekben illetékes tagja kitért arra, hogy az EU pénzügyminisztereinek keddi tanácskozásán meg kellene állapodni, mit kezdjenek a "mérgező" - értsd: szinte teljességgel reménytelennek látszó - pénzügyi követelésekkel.
Almunia szerint mindegy, hogy külön e célra létrejövő "rossz bankok" fogják-e felvásárolni e követeléseket, vagy pedig valamilyen biztosítási forma alakul ki, az a lényeg, hogy az uniós miniszterek között megállapodás szülessen, milyen követelésekre vonatkozzanak az intézkedések, és miként árazzák be ezeket a követeléseket. A "toxikus követelések" ügyének megoldása nélkül a hitelpiacot nem lehet fellendíteni, mert hiányzik a szükséges bizalom - állapította meg.
Simor András magyar jegybankelnök ezzel szemben korábban arról tett nyilatkozatot, hogy az azonnali reformok is csak 2012-2013-ban kezdhetik el éreztetni hatásukat.