"Az igazi próbatétel az, hogy a pénzügyi válság miatt nőtt a növekedés ütemének különbsége a fejlett és a fejlődő országok között" - idézte Liikanent a Reuters hírügynökség. Az EKB vezetőségének tagja arra utalt, hogy a válság a fejlett gazdaságokban visszaesést okozott, miközben a fejlődőknél csak lassult a növekedés üteme, most pedig valószínű, hogy a visszatért gazdasági növekedés hosszabb távon lassú marad a fejlett országokban, messze elmaradva a felzárkózó gazdaságok iramától.
"A hosszú távú megoldás az, hogy a kínaiaknak többet kell fogyasztaniuk otthon, miközben az amerikaiaknak többet kell megtakarítaniuk" - mondta Liikanen.
Azt is taglalta azonban, hogy a megtakarítás a kor parancsa ugyan a fejlett országokban - mivel "a gazdaságtámogató intézkedések nagyon megnövelték az államháztartások adósságát egyes euróövezeti országokban is" -, azonban ez nem lesz könnyű, mert "miközben ezek az adósságok súlyosbítani fogják a finanszírozási nehézségeket, az adósságot csak úgy lehet túlélni, ha megfelelően nő a gazdaság". Ehhez ráadásul szerkezeti reformok is kellenek - magyarázta Liikanen.
MTI