4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Saját magukkal, a piaccal és az ország nyújtotta lehetőségekkel elégedettek a hazánkba települt német cégek. A fejük a gazdaságpolitika miatt fáj csupán: elégedetlenek az adórendszerrel, a kiszámíthatóság pedig lényegében eltűnt, mintha zűrösek és átláthatlanok lennének a viszonyok. Mfor.hu tudósítás.

A gazdaságpolitika a rákfene

Magyarországon hozzávetőleg ezer németországi cég működik, amelyek 300 ezer főt foglalkoztatnak. A Német-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara tizenhárom éve teszteli a hazánkba telepedett cégeket. Az idei konjunktúrajelentésben 177 társaság válaszolt a kérdésekre.

Összességében elmondható: a már megtelepedett vállalkozások jelentős része "jól érzi magát" Magyarországon, ha ismét dönteniük kellene, újra hazánkban terjeszkednének. A társaságok jelentős része az idei évre is növekedést, de legalább stagnálást vár - jóllehet az optimizmus kissé lanyhult a 2006-os adatokhoz képest.

Az ország lényegében hasonlóképpen vonzó célpont, mint korábban: továbbra is a negyedik legkedvesebb beruházási cél Csehország, Szlovénia és Szlovákia után. Ugyanakkor a mögöttünk lévő államok, így például Románia vagy Lengyelország egyre inkább közelebb kerülnek hazánkhoz.

A saját helyzet javul, az országé nem

Saját vállalkozásuk helyzetét a megkérdezettek több mint 34 százaléka ítélte jónak, 56 százalékuk pedig kielégítőnek (ez az arány tavaly 44 és 45 százalék volt). A negatív megítélés emellett kis mértékben csökkent: 11 százalékról 9,8 százalékra. Ennél kicsit rosszabb az a mutató, amelyben a cégek ágazatuk jövőjét ítélik meg.

A saját ágazat a cégek 30 százaléka szerint rosszabb helyzetben van, mint tavaly (ez 2006-ban 25 százalék volt), változatlannak 46 százalékuk tartotta az állapotokat (másfél százalékponttal rosszabb csak a 2006-os aránynál). Jobbnak ítéli meg a szektor helyzetét a cégek 23,4 százaléka szemben a tavalyi 27 százalékkal.

Az igazán nagy változást azonban nem ezek a mutatók jelentik, hanem az a kép, ami a német cégek előtt Magyarország gazdaságáról rajzolódik ki.

Minden második megkérdezett szerint idén rosszabb az ország gazdasági kilátása - ez kétszerese a tavalyi aránynak. A 2006-os 57 százalékkal szemben most csak 36 százalék ítéli meg változatlanul 2007-et a kilátásokat illetően. A javulásban pedig mindössze a megkérdezettek 14 százalék hisz - tavaly még 19 százalékos volt ezek aránya.

A probléma magva a gazdaságpolitika

Vagyis ez azt jelenti, hogy a magyarországi német cégeknek egyetlen nagy problémája van hazánkkal kapcsolatban: a gazdaságpolitika. Mindazzal, amit a gazdaság saját maga hoz létre és termel ki, nagyjából elégedettek, vagy legalábbis kibékülnek vele.

Kifogásaik jelentős része két kardinális ügy köré fonódik. Az egyik a munkaüggyel kapcsolatos. Ide tartozik a szakképzett munkaerő hiánya, a magas bérköltség, a munkaügyi szabályok rugalmatlansága. A területek, amelyekkel a leginkább elégedetlenek a hazai német cégek, mind a gazdaságpolitikával vannak összefüggésben. Leginkább az adóterhek mértékét tartják túlzónak - annál is inkább, mert tavaly ősszel és az idén a járulékemelkedés mellett a szolidaritási adóval meg kellett ismerkedniük.

A gazdaságpolitikai kiszámíthatóságot és a politikai stabilitást egyenesen katasztrofálisnak ítélik a társaságok: 2005-ben ezek a mutatók az elégedettségi rangsorban sokkal előrébb helyezkedtek el. A stabilitás a harmadik leginkább elégedettségre okot adó tényező volt, ez ma a 19. helyre csúszott. A gazdaság kiszámíthatósága pedig a korábbi 17. helyről az utolsóelőtti, 24. helyre zuhant.

Mit várnak a cégek?

A német társaságok leginkább azt várják, hogy kiszámítható legyen a gazdaságpolitika. A megkérdezettek fele megnevezte ezt a szempontot - összehasonlításképpen: a K+F támogatás csak a megkérdezettek öt százalékának jutott eszébe.

hirdetés

A második legfontosabb dolog emellett egy egyszerűbb, átláthatóbb adórendszer kialakítása. A német cégek ezen kívül leginkább csökkenő korrupcióra és rendbe rakott államháztartásra vágynak. Tavaly a legfontosabb szempont az államháztartás rendbe tétele volt - mivel ez már elkezdődött, az idén már nem prioritás.

Szintén kiemelt ügy volt tavaly az infrasturktúra fejlesztése, a bürokrácia csökkentése és a szociális rendszerek reformja. Ezek azért nem annyira fontosak az idén, mert már elkezdődött esetükben a változás - mondta Straub Elek, a kamara elnöke.

Míg a legtöbb német cég tavaly 2010-re tette az euró bevezetését, addig az idén már visszavettek. Sokan hisznek még a 2012-es dátumban, de többen vannak, aki még későbbre, 2013-2015-re várják a csatlakozást az euró-övezethez.

F. Szabó Emese

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!