3p

Londoni elemzők szerint a német belpolitikának jelentős szerepe lehetett abban, hogy a 10 milliárd eurós ciprusi pénzügyi mentőcsomag a hasonló segélymechanizmusok történetében először egyszeri illetéket is kiróna a ciprusi bankokban elhelyezett betétekre.

A német politikusok ugyanis valószínűleg kerülni akarták azt a látszatot, hogy "a német adófizetők pénzéből" a ciprusi bankok orosz betéteseit segítik ki. A mentőcsomag szerkezetének erősen negatív a piaci fogadtatása is: hétfőn hatalmas mértékben megugrott a londoni piacon a ciprusi szuverén törlesztéskockázat fedezetére szolgáló származékos befektetési konstrukciók árazása, és ez magával húzta az európeriféria többi szuverén adósa, valamint Magyarország e tranzakcióinak árfolyamait is.

A CDS-árazás napi alakulásáról bővebben olvasat a Csődkockázat: a ciprus 55, a magyar 6 százalékkal emelkedett című cikkünkben.

Timothy Ash, a Standard Bank közgazdásza kiemelte azt a véleményét, hogy a ciprusi bankbetétek tulajdonosaira kiróni tervezett illeték - amely a 100 ezer euró alatti, vagyis az uniós betétgarancia-vállalások felső határát el nem érő betétekre is vonatkoznék - nyilvánvalóan "hatalmas kérdőjeleket" vet fel e garanciák időtállóságával kapcsolatban. Ash szerint ezek után bizonyosra vehető, hogy megnő a betétmenekítés kockázata az EU más országaiban is, különösen a periférián.

A Standard Bank elemzője szerint a betétesek megadóztatásának kísérlete mögött láthatóan német belpolitikai megfontolások keresendők. "Nagy a felhajtás" ugyanis azzal kapcsolatban, hogy a ciprusi bankrendszerben 25 milliárd eurónyi az orosz betétállomány értéke, ami a rendszerszintű betétállománynak csaknem a harmada. A német politikusok az utóbbi időben megkérdőjelezték ennek a pénznek a tisztaságát, vagyis Ciprust gyakorlatilag pénzmosodának tartották.

Ciprusnak azonban igaza lehet, amikor vehemensen tiltakozik, a 25 milliárd eurós ciprusi orosz bankbetétállomány ugyanis valószínűleg csak "aprópénz" az Oroszországból offshore bankokba vitt tőke teljes mennyiségéhez képest. Az utóbbi tíz évben évente átlagosan mintegy 40 milliárd dollár tőkét menekítettek külföldre Oroszországból, vagyis csak ez idő alatt 400 milliárd dollár lehetett az offshore helyszíneken elhelyezett orosz pénzek értéke.

A Szovjetunió megszűnése óta eltelt több mint két évtizedben azonban a kimenekített tőke tényleges értéke inkább valahol 500 milliárd és ezermilliárd dollár között lehet, és - tekintettel a szoros orosz-német gazdasági kapcsolatokra - ennek az összegnek a jelentős része valószínűleg éppen a német bankrendszerben landolt - fejtegette a Standard Bank közgazdásza. Timothy Ash szerint ennek figyelembe vételével a német politikusok "erősen moralizáló hozzáállása" a ciprusi mentőcsomaghoz inkább a közelgő németországi parlamenti választásokkal hozható összefüggésbe.

A Capital Economics főközgazdásza, Jennifer McKeown azt a véleményét emelte ki, hogy miután megteremtődött a példa arra, hogy a bankbetétek is megcsapolhatók, nyilvánvalóan hatalmas a kockázata a bankbetétek kiáramlásának más eurógazdaságok bankszektoraiból is. Még rosszabb forgatókönyvnek bizonyulhat azonban, ha a ciprusi parlament elveti a mentőcsomagot, ebben az esetben ugyanis Ciprusnak feltehetően el kellene hagynia az euróövezetet. A Cipruson elrendelt kétnapos bankzárlat megteremtette a mintát a távozási folyamat kezeléséhez - vélekedett a Capital Economics elemzője.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!